Čistěte opravdu důkladně. Čistěte ultrazvukem!

Ultrazvukové čističky nacházejí své uplatněné nejenom v průmyslu, ale také v domácnosti. Čistí nejenom rychle, ale také velmi důkladně. Ultrazvuková čistička je vskutku chytrým a praktickým zařízením. Jejím prostřednictvím vyčistíte brýle, šperky, nefunkční cartridge i přeskakující DVD. Ale také hračky, mince, a dokonce zahradní náčiní. A celou řadu dalších předmětů.

Proč čistit ultrazvukem?

Hned z několika důvodů. V první řadě čistí rychle a efektivně a velmi účinně. Nečistot a mastnoty je v podstatě možné v nich zbavit každého výrobku či materiálu. Dalším důvodem je rychlost čištění. Ultrazvukové čističky pracují opravdu rychle. Ani se nenadějete a zaneřáděný předmět bude jako nový.

Princip ultrazvukového čištění

Ultrazvukové čističky fungují na principu tzv. kavitace (z latinského cavitas), neboli prudké změny tlaku. V kapalině se vytvářejí statisíce miniaturních bublinek, které předmět vystavený očistě zbaví nečistot, aniž by došlo k narušení jejich povrchu.

Zaměřeno na frekvenci

Jednotlivé ultrazvukové čističky, s nimiž se setkáte na trhu, pracují s různými frekvencemi. Zatímco pro očistu silně znečištěných předmětů je vhodné sáhnout po čističce pracující s nižší frekvencí, naopak vyšší frekvence je nutná k čištění brýlí, příborů, mincí a hraček. A opravdu jemnou optiku a náušnice a řetízky s jemnými dutinkami je vhodné vyčistit při té nejvyšší frekvenci.

Typy ultrazvukových čističek

Rozhodli jste se ultrazvukovou čističku pořídit? Tak vám s výběrem trošku pomůžeme. V první řadě se rozmyslete, co konkrétně v ní budete čistit. Na trhu se obecně setkáte s čističkami domácími, laboratorními a průmyslovými.

Ultrazvukové čističky domácí

Do domácností a malých dílen lze doporučit čističky domácí. Ty je vhodné vybírat především podle objemu čistící vany. Čím více předmětů budete chtít, aby čistička v jeden okamžik vyčistila, tím větší vanu budete potřebovat. Ty nejmenší čističky jsou vhodné pro očistu drobných šperků, tedy prstýnků, náušnic, rovnátek či hlavic holicích strojků. Větší pak pojmou příbory, porcelán, a dokonce i vybrané zahradní náčiní.

Ultrazvukové čističky laboratorní

Pro použití v laboratořích, medicíně, autoservisech, lehčích výrobních provozech a profesionálních dílnách (optických, klenotnických, mechanických a elektrotechnických) je vhodné zvolit čističku laboratorní. Ty z portfolia e-shopu ultrazvuk-sro.cz jsou vybavené ohřevem, časovačem a disponují objemem mezi třemi a osmadvaceti litry.

Naučte se s čističkou zacházet

Vybíráte-li čističku pro domácí použití, doporučujeme model regulující výkon a čas. Velmi praktický je také zmíněný ohřev vody. Čím v teplejší vodě se předměty čistí, tím se jejich očista zrychluje. A před prvním použitím se naučte s čističkou dobře zacházet. Čištěné předměty například nepatří na dno vany, vždy musí být v čistícím koši.

Publikováno: 06. 08. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová