Chcete v podnikání uspět? Učte se od úspěšných

Zkušenosti v podnikání přicházejí postupně, proto je dobré učit se od ostatních - především od těch úspěšných. To se netýká jen začátku podnikání, když se řadíte s kamarády, rodinou či známými, ale i po rozjetí podnikání. Od koho se můžeme naučit nejvíce? A jak ho najít?

Najděte si mentora, který vám podá pomocnou ruku

Pokud chceme být úspěšní v podnikání, nemáme dostatek času a financí na to, abychom vše vyzkoušeli a otestovali na vlastní kůži. Levnější a rychlejší je učit se od ostatních. Co to ale znamená?

Učte se od těch, co podnikají a jsou v tom dobří

Nejdůležitější asi je, učit od správných lidí. V podnikání to znamená, učit se od těch lidí, kteří již podnikají delší dobu, mají zkušenosti a především jsou dobří v tom, co dělají.

Kdo je úspěšný podnikatel

Úspěšný podnikatel nemusí být nutně ten, kdo má hodně peněz, drahé auto a velký dům. Peníze jsou jen průvodním jevem úspěšného podnikání. Úspěšní jsou i ti, kteří zaníceně dělají to, co je baví a jsou v tom dobří, mají dostatek času na svou rodinu a hobby, i ti, kteří pomáhají ostatním, zaměstnávají mnoho lidí, vymysleli něco nového a úspěšné, zda obstály v oblasti, kde jim nikdo nepředpovídal úspěch. Pokud přemýšlíte o podnikání a ve vašem okolí nejsou žádní úspěšní podnikatelé, pravděpodobně vás budou vaši kamarádi a známí - vše zaměstnanci - odrazovat od vašeho nápadu. Budou vám vyprávět o tom, jak to nemůže vyjít, do jakého rizika jdete, jaké je to náročné, ba přímo nemožné, abyste uspěli. Nenechte se odradit těmito \"přátelskými radami\", vlastně neposlouchejte jejich vůbec. Nezapomeňte, že tito vaši \"kamarádi\" se sami do podnikání nikdy nepustili, nikdy to nevyzkoušeli a vlastně sami o podnikání nic nevědí a v žádném případě o podnikání nemohou mluvit z vlastní zkušenosti. Neposlouchejte ani ty, kteří již mají zkušenost s podnikáním, ale sami neuspěli. Takoví lidé nebyli úspěšní a tím pádem vám nemohou předat žádné rady jak být úspěšný v podnikání. Pokud přemýšlíte o podnikání a ve vašem okolí nejsou žádní úspěšní podnikatelé, pravděpodobně vás budou vaši kamarádi a známí - vše zaměstnanci - odrazovat od vašeho nápadu. Budou vám vyprávět o tom, jak to nemůže vyjít, do jakého rizika jdete, jaké je to náročné, ba přímo nemožné, abyste uspěli. Nenechte se odradit těmito \"přátelskými radami\", vlastně neposlouchejte jejich vůbec. Nezapomeňte, že tito vaši \"kamarádi\" se sami do podnikání nikdy nepustili, nikdy to nevyzkoušeli a vlastně sami o podnikání nic nevědí a v žádném případě o podnikání nemohou mluvit z vlastní zkušenosti. Učte se z chyb ostatních. Život je příliš krátký na to, abychom je všechny udělali sami. Theodore Roosevelt

Jak se učit od úspěšných

Jak jsme již zmínili, ignorujte \"dobře míněné\" rady od kamarádů, známých či rodinných příslušníků, kteří dosud nepodnikaly, ale mají pro vás moudré řeči. Typickou možností, jak se učit od úspěšných, je číst knihy. Na trhu je obrovské množství knih, od motivační literatury až po praktické příručky pro podnikání. Dejte si závazek, že si přečtete alespoň jednu knihu za měsíc, která souvisí s vaším byznysem nebo s rozvojem osobnosti. Pohodlnější možnost jsou audioknihy, které můžete poslouchat při řízení nebo usínání nebo při čekání na úřadech. V dnešní době je na trhu dostupných množství knih namluvených v češtině, takže už ani jazyková bariéra není problémem. Mnoho inspirace a motivace v rozhovorech s úspěšnými podnikateli - příběhy úspěšných podnikatelů přináší například časopis Profit.

Najděte si mentora

Samozřejmě nejplodnější metodou je najít někoho, kdo vám může předat rady z \"první ruky\". Zkuste se podívat do vašeho adresáře v mobilu, určitě v něm najdete někoho, kdo podniká a daří se mu. Zavolejte mu, domluvte si schůzku a požádejte ho, zda vám nemůže dát pár rad pro start či rozvoj vašeho podnikání. Je možné, že vaši žádost neodmítne a bude se cítit dokonce polichoceně. Nebojte se odmítnutí - úspěšní lidé mají diáře plné na několik týdnů předem. Lidem, kteří vám mohou dát cenné rady a předat zkušenosti v byznysu, se říká mentor. Nemusí to být jen lidé z vašeho oboru podnikání, může to být kdokoliv, od koho se můžete učit - ať už o podnikání, osobním růstu, komunikaci s lidmi, vedení lidí a pod. Mentorem může být kdokoli, kdo je úspěšnější a zkušenější než vy, má pozitivní přístup ke své práci či podnikání, a je ochoten se s vámi o tyto zkušenosti podělit. Takové poradenství (mentoring) vám může poskytnout zdarma, ze svého přesvědčení či nadšení. Některých případech můžete potenciálního mentora získat i za nějakou (finanční či jinou) odměnu. Pokud jste přesvědčen o tom, že dotyčný úspěšný podnikatel by pro vás mohl mít neocenitelné rady a zkušenosti, stojí za úvahu si za sdílené poradenství a vedení zaplatit. Pokud ve svém adresáři nemáte žádného vhodného mentora, nebo se vámi vybraní lidé odmítli podělit o zkušenosti, zkuste se jich zeptat, jestli by vám nevěděli doporučit někoho jiného úspěšného podnikatele. Jsem přesvědčen, že když se skutečně zamyslíte, najdete ve svém okolí lidi, kteří sdílejí podobné hodnoty jako vy a jsou v některé oblasti úspěšní a uznávání. Nemusí vám ani poskytnout osobní mentoring, stačí když si začnete pozorněji všímat jejich aktivity, návyky a způsob práce. I tímto způsobem se můžete naučit hodně od úspěšných lidí.

Publikováno: 20. 09. 2018

Kategorie: Vzdělání a motivace

Autor: Jakub Vohradský

Tagy: jak být úspěšný | jak uspět v podnikání