Jak se stát nezávislým v roce 2020? Podnikejte a pronajímejte

Chcete se vymanit ze zaměstnaneckého poměru a okusit příchuť svobody? Díky úspěšnému podnikání si můžete přijít na lepší peníze a navíc nebudete svázáni s určitou úlohou pod hlavičkou společnosti, která vám nepatří. Co si zvolit v roce 2020 jako svůj zdroj příjmů?

Než skočíte do podnikání

Dříve než se rozhodnete udělat první krok, si vše dobře rozmyslete. Pracovní svobodu sice získáte okamžitě s odchodem ze zaměstnání, ale dál už to bude na vás, jak se o sebe dokážete postarat. Začínající podnikatelé si musí nejdříve projít očistcem, několikrát upadnout na bradu a poučit se ze svých chyb. Do druhého kola pak vstupují s minimálně dvojnásobným nasazením. Pokud si nejste jisti pevností půdy pod nohama, raději se ještě jednou pořádně zamyslete a každý krok dopředu řádně zvažte. Rozloučit se s prací jako zaměstnanec a vyzkoušet stát na vlastních nohách není vůbec jednoduché. Valná většina nadšenců nepřežije svůj první rok na volné noze.

Být zaměstnancem má své výhody

Jako zaměstnanec získáte jistoty v podobě nemocenské, dovolené, placeného pojištění a vyššího starobního důchodu díky způsobu jeho výpočtu ze mzdy. Máte jistotu pravidelného příjmu bez zbytečného průtahu a obvykle si můžete užívat i četné benefity, i když vyhřáté místo v korporaci nečeká na každého. Ale na rovinu, když čtete tento článek, je pozice zaměstnance skutečně tím, co vás nejvíce láká?

Zvolte si cestu OSVČ nebo s. r. o.

Podnikatelem je každá fyzická i právnická osoba, která si soustavnou výdělečnou činností samostatně vydělává. Tuto činnost je nutné provádět výhradně za účelem zisku. Před zahájením podnikatelské činnosti si musíte vybrat, zda začnete podnikat na vlastní pěst, nebo se rozhodnete založit menší společnost. V prvním případě se jednoduše zaregistrujete na živnostenském úřadu jako živnostník a budete pracovat pod svým jménem. Založíte-li si společnost s ručením omezeným, budete jako podnikatel zapsaný v obchodním rejstříku jednat výhradně za svou firmu.

Pracujte z domova jako freelancer

Freelancer je nezávislý profesionál ve svém oboru, který poskytuje své služby na objednávku. V řadě profesí si vystačí pouze s počítačem a internetovým připojením, takže není vázán na konkrétní místo výkonu práce. Pro svou činnost obvykle nepotřebuje žádnou pomoc od ostatních a je tedy tak trochu sólistou. Díky tomu může pracovat doma, v coworkingovém centru, nebo může spojit práci s cestováním. Mladí freelanceři z Čech se například v hojném počtu vydávají pracovat a žít na Bali, kde jsou srovnatelné ceny jako u nás. Pokud freelancer navíc dokáže nabídnout a prodat své služby i v zahraničí, nepotřebuje k tomu žádné speciální oprávnění.

Nejlépe placené freelancer služby

Jakou práci můžete dělat z domova? Jakým způsobem si vydělávají ostatní a jaká profese je nejvýnosnější? Podívejme se na výčet nejčastěji poskytovaných služeb na volné noze, třeba se vám některá z nich zalíbí.

Programátor

IT programování a vývoj nových aplikace patří k nejlépe placeným činnostem Programátoři často pracují jako freelanceři a zakázky si shánějí prostřednictvím svých referencí. Průměrný hodinový plat se odvíjí od manday rate, tedy denní sazby. V IT oblasti je stále enormní nedostatek pracovníků, takže se jako freelancer rozhodně uživíte. Nejvyšší odměny berou programátoři ovládající jazyk JAVA.

Datový analytik

Práce s daty zvyšuje firmám výdělky i efektivitu práce. Datoví analytici jsou proto na trhu práce velmi žádaní. Profesi můžete bez obav zajišťovat ze svého výkonného počítače z domova.

Copywriter

Psaní textů k podpoře marketingu je vhodnou volbou pro ty, kdo vědí, že jim psaní není cizí. Můžete psát nejen popisy produktů pro e-shopy, ale i články do blogů, texty pro webové prezentace nebo pro firemní magazíny. Kromě samotné dovednosti psát na různá témata pro rozličné cílové skupiny se vám budou hodit i znalosti z marketingu, abyste dokázali psát texty, které vašemu klientovi pomohou zvýšit prodej jeho zboží nebo služeb.

Grafik

Grafik poskytuje profesionální služby pro oblast tištěné i online reklamy, podílí se na designu webových stránek, dává podobu katalogům, letákům, časopisům i bannerům. Nejprve skicuje první návrhy a postupně je podle připomínek zadavatele upravuje až do výsledného precizního produktu.

Marketingový konzultant

Tento specialista musí rozumět všem marketingovým kanálům, kterými lze komunikovat se zákazníky. Jeho úkolem je zajišťovat výrobkům nebo službám výhodnou pozici na trhu tak, aby firmě, pro niž pracuje, rostly tržby a zisk, ať už jde o e-shop, kosmetické studio, nebo třeba výrobní závod. Marketingoví specialisté na volné noze pracují pro více klientů, a pokud jsou šikovní, nemají nouzi o pozitivní reference.

Vydělávat vám mohou i nemovitosti

Další inspiraci pro vaši vlastní podnikatelskou budoucnost můžete nalézt v článku V čem podnikat v roce 2020? Jistě vám neunikne, že mezi nápady na podnikání z domova je zde také uvedený bod realitní služby. Nemusíte být hned realitním specialistou. Pokud vlastníte jednu nebo více nemovitostí, které neužíváte k vlastnímu bydlení, můžete si krátkodobě i dlouhodobě vydělávat hostitelstvím či pronájmem.

Pronajímejte a vydělávejte

Necháte-li neobsazenou nemovitost ležet ladem, přicházíte o spoustu financí. Začněte ji pronajímat. Zájem o pronájem nemovitostí je v současnosti velký a o nájemníky nebudete mít nouzi. Ačkoliv vás může přitahovat krátkodobé pronajímání bytu turistům s vidinou vyšších výdělků, příliš vám tuto variantu nedoporučujeme. Díky častému střídání nájemníků v bytě budete mít spoustu povinností, a navíc pronajímání přes ubytovací platformy, jako je Airbnb, je do jisté míry kontroverzní téma. V Praze se například nedávno protestovalo proti Airbnb přímo v jednom z pronajímaných bytů. Raději si zvolte dlouhodobý pronájem bytu a užívejte si pravidelný příjem z nájemného. Když budete mít v bytě slušného a platícího nájemníka, můžete v klidu rozvíjet svůj další potenciál jako freelancer, a dokonce cestovat po světě jako digitální nomád. Byt můžete v dnešní době pronajímat zcela bez starostí. Stačí oslovit některou ze společností, které poskytují službu profesionálního nájemce, jako je například StálýNájem.cz. Tato společnost si od vás pronajme byt na dobu, jakou budete požadovat, sama si zajistí nájemníka a bude řešit veškeré záležitosti spojené s pronájmem – od nájemní smlouvy až po opravy nebo dluhy na nájemném. Vám garantuje pravidelný měsíční příjem z nájemného, a to i za období, po které váš bytu bude neobsazený, například při střídání nájemníků. Po skončení pronájmu vám pak byt vrátí v původním bezvadném stavu.

Publikováno: 26. 02. 2020

Kategorie: Podnikání

Autor: Katka Jandlová