Jak ušetřit v celé domácnosti

Snad nenajdeme rodinu, která by si nepřála co nejvíc ušetřit na měsíčních nákladech, aby jí zbývalo víc peněz na ostatní povinnosti i záliby. Pokud se ale na situaci podíváme pozorně, mnohdy najdeme spoustu míst, na kterých by se dalo výrazně ušetřit, a přitom by to vůbec nebylo těžké. Na co vše si dávat pozor, abyste žili šetrně k přírodě i ke své peněžence?

Úspora za energie

Zdá se to jako naprostá maličkost, ale při vaření můžete ušetřit tím, že budete používat pokličky. Voda nebo pokrm se bude mnohem rychleji vařit, když hrnec opatříte pokličkou, a tak ušetříte za energii, kterou jste museli při vaření vynaložit. Na radiátory určitě nemontujte termostatické hlavice. Díky nim si doma nastavíte požadovanou teplotu a hlavice bude hlídat, kdy má radiátor přitopit a kdy ne. Skvělý je i noční režim, kdy se vám bude dobře spát, a zároveň nebudete topit zbytečně na vysoké teploty. V jakém stavu jsou vaše okna? Jsou kvalitní a neuniká vám jimi spousta tepla? Stále ještě existuje mnoho nemovitostí, kde se setkáváme s ručníky, dekami a podobným textilem nacpaným mezi okny, aby lidé zamezili profukování chladu zvenčí a úniku tepla. Tady jim peníze vážně letí oknem ven. Zvláště u rodin s dětmi je problém svícení. Děti jako by měly talent na rozsvěcování všeho, co svítí a ponechávání toho tak. Namontujte úsporné žárovky, s nimiž vám nebude vadit, že zůstalo na záchodě celou noc rozsvíceno.

Plýtvání vodou

Nenecháváte zbytečně téct vodu? Třeba při mytí zubů? Nebo při dlouhém pečlivém mytí rukou? Také je úsporné se sprchovat a vanu si dopřát třeba jednou za týden, dva. Toaleta také dovede šetřit, stačí mít nádobu na vodu rozdělenou na dvě nádržky a používat jen tu menší, pokud to stačí.

Zálohy a platby za energie i pojištění

Kontrolujte vaše pojištění. Díky srovnání pojištění, ať už za domácnost, nemovitost, odpovědnost, povinné ručení a další, které má sjednané většina z nás, můžete měsíčně ušetřit hezkou sumu peněz. Srovnání bychom měli provádět jednou ročně. Budeme mít přehled o našich výlohách a stejně tak si budeme jisti, že neplatíme zbytečně mnoho. To stejné platí o kontrole ceny za energie od jiných dodavatelů. S praktickou a jednoduchou kalkulačkou můžete online kdykoli zjistit, zda neplatíte za plyn či elektřinu zbytečně mnoho. Pokud se celá rodina rozhodne, že sníží náklady na chod domácnosti, určitě se tato zajímavá akce povede. Odměnu sice uvidíte až za rok, ale o to hezčí určitě bude. Ušetřené peníze pak můžete věnovat dětem do pokladničky, nebo si třeba zajet na společný prodloužený víkend.

Publikováno: 19. 08. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová