Přeprava těžkých strojů: Jak to všechno funguje?

Přeprava těžkých strojů je logisticky poměrně náročný úkol, který vyžaduje podrobné plánování, správné vybavení a taktéž odborné znalosti. Ať už se jedná o stavební stroje, průmyslové stroje, nebo těžkou zemědělskou techniku, je třeba přistupovat k přepravě s maximální pečlivostí. Ale jak vlastně celý proces probíhá?

Plánování a příprava

- Stanovení trasy. Důkladně se naplánuje trasa, přičemž se zohledňují faktory, jako jsou mostní omezení, úzké silnice, tunely nebo jiné překážky.
- Licence a povolení. Pro přepravu těžkých strojů je potřeba získat i speciální povolení. Spousta zemí má zvláštní předpisy pro přepravu nadrozměrného a těžkého nákladu.
- Bezpečnostní opatření. Stejně tak je nutné zajistit vhodný doprovod, signalizaci a další bezpečnostní opatření pro prevenci nehod. U stroje – přeprava není nic jednoduchého, a proto je dobré obrátit se na profesionála.

Výběr vhodného dopravního prostředku

Pro přepravu těžkých strojů se často využívají speciální nákladní vozidla s nízkým podvozkem, která jsou navržena tak, aby snesla obrovskou váhu. Pro extrémně těžké náklady mohou být využity modulární přepravní systémy, které lze kombinovat a upravit podle konkrétního nákladu.

Nakládání a vykládání

- Použití jeřábu. U velmi těžkých strojů je často potřeba jeřáb k zvednutí stroje na nákladní vozidlo.
- Upínací systémy. Stroj musí být během přepravy bezpečně upnut a stabilizován. A k tomu se obvykle používají řetězy, popruhy a další upínací systémy.

Přeprava těžkých strojů je komplexní proces, který vyžaduje podrobné plánování a specializované vybavení. V této oblasti působí společnost Ais Eurelo, která má dlouholeté zkušenosti v této oblasti. Ať už jste dodavatel strojů, nebo zákazník, důvěra v profesionální přepravní společnost je zásadní. A tou správnou přepravní společností je Ais Eurelo.

Publikováno: 26. 08. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Jakub Vohradský