Společenské nešvary, které umí rozvrátit rodiny

Možná si to žádá aktuální moderní doba, ale lidé trpí různými závislostmi. Můžeme to brát za takzvané společenské nešvary, které nejsou mezi lidmi zrovna vítané, ale jsou tu mezi námi. Víte, o jakých konkrétních závislostech, respektive tedy společenských nešvarech je řeč?

Závislost na alkoholu

Mezi nejčastější závislosti patří závislost na alkoholu. Jedná se o jeden z velice častých společenských nešvarů, který stejně jako ostatní závislosti přichází velice pomalu a po špičkách. Zprvu to začíná častějším popíjením alkoholu, později to přechází v návyk, a nakonec si člověk nedokáže bez alkoholu představit den.

Bohužel stejně jako jiné závislosti, má i alkohol negativní vliv na osobní (ale také i pracovní) život. Stává se tím, co je na prvním místě žebříčku priorit, a rodinné záležitosti stejně jako pracovní činnost jde naprosto stranou. Z člověka se postupně stává naprostá troska, která se ze své závislosti může dostat jenom díky pevnému odhodlání a silné vůli.

Workoholismus

S příchodem nařízení home office došlo také k vzrůstu případů workoholismu. Lidé najednou neuměli odlišovat osobní a pracovní život a rázem se smazala pomyslná hranice mezi těmito dvěma světy. Zejména lidé, které práce opravdu bavila a naplňovala, spadli do workoholismu a koníčky nebo trávení času s rodinou či blízkými šlo najednou stranou.

Bohužel workoholismus nebo také závislost na práci patří v posledních letech k největším rizikům moderní doby. Lidé se stávají kariéristy a práci přikládají daleko větší důraz, než jaký by měla ve skutečnosti mít.

Gamblerství

S příchodem koronavirové krize většina lidí přišla o práci, proto začala se svými penězi nakládat trochu jinak. Místo toho, aby šetřili, se rozhodli vsázet na své štěstí a po pár menších výhrách si vypěstovali v hlavně myšlenku toho, že vyhrají jednoho dne miliony. Jenže místo toho přišla vlna výher a pád do další závislosti - do gamblerství.

Publikováno: 27. 11. 2020

Kategorie: Vzdělání a motivace

Autor: Katka Jandlová