Tipy a rady

Proč jsou některé kartonové krabice pevnější než jiné?

Kartonové krabice rozlišujeme podle odolnosti a pevnosti. Záleží přitom na materiálu, který byl při výrobě použit. Typ papírů použitý na výrobu vlnité lepenky rozhoduje o pevnosti a odolnosti krabice. Z pravidla se vyrábí z třívrstvých, pětivrstvých či sedmivrstvých vlnitých lepenek.

V tomto článku vám prozradíme, proč jsou některé kartonové krabice pevnější a jak je to s cenou a využitím krabic.

Z čeho se skládá vlnitá lepenka?

Jedná se o papír, který se vyrábí z jedné až čtyř vrstev hladkého vlnitého papíru, ale také z jedné až tří vrstev. Podle množství použitých vrstev určíme název lepenky – například čtyřvrstvá. Hladké i vlnité vrstvy se mohou lišit kvalitou papíru. Vlnité lepenky lze také různě kombinovat, jako třeba vnitřní vrstvu použít silnější a venkovní naopak slabší papír.

Typy papíru na výrobu lepenky

Krycí papíry hladkékraftliner – Za kraftový papír si sice připlatíte, ale za to získáte vysokou pevnost a odolnost díky, které je ve výrobě nenahraditelný. Obvykle váží kolem 120 g/m2 a skládá se z nebělené sulfátové buničiny nebo bělené.

Testliner – Testliner můžeme nazvat jako vícevrstvý ekologický papír, protože se ve většině případů vyrábí z recyklátů, ale také někdy obsahuje i vrstvu kraflineru. Testliner dělíme na 1,2 a 3. Složení vrstev se odráží na kvalitě a odolnosti lepenky. Zároveň čím více recyklovaných vrstev má, tím je odolnost proti proražení nebo průtlaku menší. Jeho cena je přívětivější než v případě kraftlineru.

Schrenz – neboli šedák je papír s nejnižší kvalitou. Většinou se vyrábí ze směsného sběrového papíru.

Halbzellstoff – jedná se o obzvlášť pevný papír, který se vyrábí z dřevěných vláken. Je velmi odolný vůči nárazům.

Wellenstoff – Recyklovaný sběrný papír, do kterého se přidává škrob, abychom docílili vyšší pevnosti.

Tip na nákup: Kartonové krabice a další obalové materiály zakoupíte v eshopu Komplexmat-obaly.cz.

Kde přijít k penězům

E-shop konektor

Ušetřete čas díky propojení vašeho e-shopu se systémem Money ERP.