3D tisk má zelenou!

3D tiskárny jsou vskutku sofistikovaná zařízení. „Vytisknete“ na nich (byť o tisk v pravém slova smyslu nejde) výrobní součástky, zdravotnický materiál, oděvy, a dokonce i obytné domy. Ještě před několika lety byste namítli, že čteme ze scénáře nějakého sci-fi filmu. Dnes však jde o běžnou realitu. Jedna nejmenovaná společnost například na 3D tiskárně tiskne dokonalé kopie miminek nacházejících se ještě v děloze jejich maminek. Ta se z něj tak může těšit ještě před jeho narozením. Jedna módní značka pak prostřednictvím 3D tisku tiskne boty.

Je libo pizzu z tiskárny?

A už jste slyšeli o pizze, těstovinách či čokoládě vyrobené metodou 3D tisku? Ano, i to je dnes už možné. Budoucnost zkrátka 3D tisku po všech stránkách přeje. Že to všechno pro vás jsou nedosažitelné experimenty? Dovolíme si vám oponovat. Nejsou! 3D tisk si můžete objednat i vy. Na zakázku!

3D tisk na zakázku

Co byste si tak rádi nechali vytisknout? Nabídka startupové společnosti Sharpplayers, která 3D tisk na zakázku nabízí, je poměrně bohatá. Specialisté vám vyrobí prakticky jakýkoliv plastový objekt – model, zařízení, součástku i dekoraci do vašeho interiéru. Objednávat můžete jeden kus i celou sérii. Množství při zadání poptávky nehraje žádnou roli.

Materiály 3D tisku

Z čeho všeho je možné tisknout? Z celé řady materiálů. Spolu s plasty se jedná o nylon, fotosenzitivní pryskyřici, kopolyester, polystyren, termoplast a celou řadu dalších materiálů. Ty se od sebe liší mechanickými, fyzikálními a tepelnými vlastnostmi stejně jako chemickou a tepelnou odolností, tuhostí a odolností vůči UV záření. Ty je samozřejmě při výběru materiálu pro daný výrobek vhodné brát v úvahu. Buďme ale konkrétní.

Možnosti 3D tisku

Z plastu PET-G, z něhož se běžně vyrábějí PET lahve, si můžete na zakázku nechat „vytisknout“ třeba krabičky na elektroniku, díly pro průmyslové aplikace či komponenty do chemických lázní. Z termoplastického polyuretanu vám zkušený 3D tiskař vyrobí třeba kryt na telefon. Nebo jiný reklamní předmět. Stejně jako designové výrobky, šperky, originální reklamní předměty. Na jejich výrobu je vhodný třeba odbouratelný plast na bázi kukuřice!

Rovnátka z tiskárny? Proč ne?

Dále je možná výroba různých dílů pro průmyslové aplikace, mechanicky namáhaných dílů, venkovních aplikací, prototypů, mechanických dílů se zvýšenou tepelnou zátěží, ale i ortodontických modelů, rovnátek či operačních vodítek. Možnosti jsou zkrátka téměř nepřeberné.

3D tisk za dvě stovky? Jde to!

A kolik za takový tisk zaplatíte? Ceny 3D tisku se samozřejmě stanovují individuálně v závislosti na množství a typu zpracovaného materiálu, detailech, velikosti a počtu vyráběných dílů, celkovém trvání tisku, následných úpravách a podobně. Průměrná cena jedné hodiny 3D tisku každopádně začíná na padesátikoruně. Základní ceník včetně ceny za nadstandardní servis a doplňkové služby najdete na odkazu 3D tisk cena.

Seznamte se s výsledky práce 3D tiskařů

Rádi byste se s výsledky práce šikovných 3D tiskařů ze Sharpplayers blíže seznámili? Máte možnost. Jsou totiž k dispozici v galerii, k níž se dostanete po odkliknutí políčka reference na hlavní stránce společnosti. K vidění tam momentálně je dvaceticentimetrová propracovaná figurka, respirátor, sada krytek, náhradní díl do auta, komponenty pro filtrační systémy akvárií, ale i spousta originálních reklamních předmětů.

Kde vytvářejí věci, které svět neviděl

V Sharpplayers se setkáte se samými vizionáři. Tato startupová firma se snaží, a teď si dovolím použít myšlenky z jejích stránek, vytvářet věci, které svět ještě neviděl. Ta její nadšení vystihuje do puntíku. A spatřit tyto věci můžete i vy.

Publikováno: 20. 05. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová