Dotace na dešťovou vodu: Jak vypadají podmínky pro rodinné domy?

Dešťovou vodu využívá stále více domácností a lidé, kteří o tom teprve uvažují, mohou i letos zažádat o dotace. Máte-li v plánu pořízení nádrže, byla by škoda, kdybyste si nechali utéct mezi prsty nemalý příspěvek (ve výši až 50 % z vynaložených výdajů), jenž uleví vašemu rozpočtu a urychlí návratnost investice.

Dotace na dešťovou vodu jsou dostupné nejen pro stávající rodinné domy a novostavby, ale také pro bytové domy. Podmínky se vždy mírně liší v závislosti na typu stavby a plánovaném způsobu využití dešťovky.

Vlastníte-li starší rodinný dům nebo bytovku, potěší vás, že podmínky pro získání dotace nejsou tak přísné jako pro novostavby. Na podporu ze státní kasy mají nárok i žadatelé, kteří chtějí dešťovku využívat pouze na zálivku zahrady. Majitelé novostaveb musí splnit přísnější kritéria – využití dešťové vody musí být komplexnější; například jako kombinace zálivky a splachování toalet, případně kombinace šedé a dešťové vody.

Získání dotace na dešťovou vodu pro rodinný dům je dále podmíněno následujícími požadavky:

Zásadním kritériem je efektivita zachytávání dešťové vody. To by mělo probíhat ideálně z 100% plochy střechy. V případě technických omezení je minimum 50 % její plochy.

Dalšími důležitými požadavky jsou velikost a umístění akumulační nádrže. Musí se instalovat pod zemí a disponovat minimálním objemem 2 m³. Horní limit (tj. maximální velikost nádrže) je 10 m³.


Možná vás překvapí, že nebudete muset investovat do zcela nové nádrže – na zachytávání dešťové vody lze využít starou jímku nebo žumpu.

Specifickou variantu dotace jménem zálivka není možné čerpat pro novostavby. Je určena pro stávající rodinné domy starší dvou let (od kolaudace).

Vlastníte-li novostavbu a máte-li v plánu dešťovkou splachovat toalety, budete muset na nádrž napojit všechna WC. V případě staršího domu stačí jedna toaleta.

Podrobnější informace o dotacích na dešťovou vodu najdete na blogu projekční kanceláře ZAKRA.

Publikováno: 11. 07. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Jakub Vohradský