Digitální nomádství a karavaning: Pracujte u malebného jezera, na kraji lesa či v zasněžených horách

Moderní doba, flexibilní pracovní obory a takřka všudypřítomné připojení k internetu jde v ruku v ruce s rozvojem digitálního nomádství. To umožňuje čím dál tím vyššímu počtu lidí pracovat odkudkoliv za použití hlavy, počítače a internetu. Když tuto ideu propojíte s pořízením karavanu (klidně staršího z bazaru) nebo obytného vozu, můžete současně objevovat krásy českých i světových zákoutí, a přitom zůstat po celou dobu finančně výdělečně činní.

Digitální nomádství je řešení pro copywritery, poradce či programátory

Za digitální nomády označujeme podnikatele na volné noze, kteří mají permanentně „home office“, tj. pracují na dálku. Nesedí přitom však zpravidla doma ve vyhřátém obýváku, ale někde v karavanu se spektakulárním výhledem na malebné jezero, uprostřed hor jen pár kroků od sjezdovky, na kraji lesa či obecně kdekoliv se jim zrovna zachce. Nejčastěji takto žijí programátoři, vývojáři, copywriteři, grafici, překladatelé, projektanti apod. Spektrum profesí, které lze s tímto životním stylem kombinovat, se stále rozšiřuje.

Žít, pracovat a cestovat

Digitální nomádi nekladou důraz na hromadění statků a budování stabilního domova. Na úkor toho upřednostňují dennodenní objevování světa a s ním spojené unikátní zážitky. Při něm mj. získávají nové úhly pohledu, které následně zúročují při svém podnikání během poradenské činnosti pro klienty.

Střídání hotelů? Ideální je karavan nebo obytný vůz

Jako digitální nomádi můžete pochopitelně „lítat“ z hotelu do hotelu. Máte-li však dobrodružnou povahu, doporučujeme namísto sáhodlouhého hledání a placení předraženého ubytování investovat do „domečku na kolečkách“. Záleží pouze na vás, zda upřednostníte obytný vůz nebo karavan. V obou případech dostanete příležitost naprosto flexibilního pohybu po nejrůznějších zákoutích. Jednoduše zastavíte tam, kde se vám zlíbí, aniž byste řešili, kdy máte na hotelu „check-out“. Nesplnilo dané město vaše očekávání? Sbalte se a vyrazte vstříc další destinaci. Okouzlila vás horská příroda a čistý vzduch natolik, že byste se v nich chtěli probouzet ještě dalších 14 dní? Není problém, karavaning je v kombinaci s digitálním nomádstvím na spontánní rozhodnutí jako dělaný. Karavany se navíc dnes vyrábějí i pro celoroční obývání, takže jsou vybaveny pohodlnou postelí, plně vybavenou kuchyní i sociálním zařízením, jsou odizolované a v nich nainstalované vytápění vás zahřeje i v extrémně mrazivých podmínkách.

6 důvodů, proč skloubit karavaning a digitální nomádství

Shrnuto a podtrženo, hlavních důvodů, proč se stát digitálním nomádem, pořídit si karavan nebo obytňák - třeba na splátky a originálním způsobem procestovat svět je hned několik:
  • únik ze stereotypu;
  • objevování světa a získávání nových úhlů pohledu;
  • vzrušující zážitky;
  • probouzení se spektakulárním výhledem na město, moře, hory, les;
  • flexibilní pracovní doba;
  • možnost cestovat a přitom vydělávat.

Publikováno: 27. 11. 2019

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová