Investování je pro každého. Co byste měli vědět – a jak začít?

Inflace. Právě tento termín vídáme v předních médiích stále častěji a vypadá to, že si teď na něj budeme muset na dlouhou dobu zvyknout. Pandemie koronaviru uvrhla svět do ekonomické nestability a je jen na nás, jestli se s oslabením reálné hodnoty peněz dokážeme poprat. Jedinou skutečně efektivní cestou je investování. Máte snad pocit, že to není nic pro vás? Omyl, investování není jen pro „vyvolené“, začít může téměř každý.

Nepotřebujete miliony

Mezi největší mýty ohledně investování patří tvrzení, že je základní podmínkou velký kapitál. Ve skutečnosti to není pravda rozumně investovat lze již od několika tisíc korun. Tak kam investovat peníze? Například u finGOOD – platformy pro crowfundingové investování do firem – je to možné již od 5 000 Kč. Svou investorskou kariéru tak můžete zahájit hezky pozvolna a postupně ve svém investičním portfoliu kumulovat větší částku.

Banka vás před inflací neochrání

Meziroční inflace v srpnu dosáhla hodnoty 4,1 %, což je mnohem více, než kolik činí zhodnocení na běžném či spořícím bankovním účtu. Pokud jste si mysleli, že necháte peníze volně ležet na účtu v bance – a ta je úrokem ochrání před znehodnocením, bohužel jste se spletli. Každým dnem se reálná hodnota vašich úspor o něco zmenší. Vrátíme-li se k projektu finGOOD, který otevírá bránu do světa investování také lidem s minimálním investičním kapitálem, díky úrokové míře mezi 6 – 10 % a pravidelnému reinvestování postupně vytvoříte zajímavý pasivní příjem.

Riziko? Může být minimální

Investování bez rizika neexistuje. Čím se však jednotlivé investiční nástroje liší, je jeho míra. A zatímco v případě některých investičních nástrojů skutečně hrozí vysoké riziko ztráty vkladu, jiné investice naopak nabízí stabilitu a téměř jistý výnos. Co se týče crowfundingové platformy finGOOD, všechny investiční příležitosti prochází pečlivou analýzou pod dohledem zkušených risk manažerů (prověřuje vše od business plánu přes účetnictví až po cashflow společností, které prostřednictvím crowfundingu hledají investory), a proto je riziko minimální. Všechny investice jsou navíc „pojištěny“ určitou formou zástavy (např. nemovitým majetkem, směnkou atd.). Všechna přísná opatření vedou k tomu, aby se v nabídce objevovaly pouze prověřené investice. Obvykle jde o české firmy se silným příběhem v pozadí. Vkládání prostředků na jejich rozvoj vás bude naplňovat.

Nemáte zkušenosti ani know-how?

O investování se traduje, že je příliš komplikované – a rozhodně proto není pro někoho, kdo k této specifické oblasti žádným způsobem nepřičichl. To je třeba uvést na pravou míru. Některé druhy investic jsou skutečně složité, jiným se však může začít věnovat okamžitě. Třeba právě investování v rámci platformy finGOOD – je to stejně jednoduché jako nakupování v e-shopu.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová