Investování pro začátečníky: Kde najdete největší zhodnocení ale i nejmenší riziko?

Investování už dávno není ničím neobvyklým a stále více lidí už nechce pouze spoléhat na systém a čekat co jim spadne do klína. Nikdy totiž nevíte, kdy se o slovo přihlásí horší časy a přijde vhod nějaká ta finanční rezerva. Jak a do čeho se tedy vyplatí investovat?

Jak začít investovat a na co si dát pozor?

V dnešní době už není investování ničím nedosažitelným a pokud máte doma přístup k internetu můžete s ním začít prakticky ihned a odkudkoli se vám zachce. Samozřejmě není investování tak jednoduché, jak by se mohlo zdát a je k němu potřeba i pořádná dávka znalostí. Ty jsou totiž při investování alfou a omegou, které rozhodnou o tom, jestli nakonec budete úspěšní anebo se potkáte pouze se ztrátou. Mezi první kroky patří také výběr toho, do čeho budete chtít investovat. V současnosti totiž můžete investovat prakticky do čehokoli a není tak nic lehkého vybrat tu správnou variantu. Ať už si vyberete akcie, zlato, ropu nebo třeba láhev whiskey vždy je na první místě získat dostatek informací a až poté uvažovat o případné investici. Při výběru je také potřeba zvážit všechna pro a proti, a to přesněji možné zhodnocení a riziko, které u něj budete muset podstoupit. Vždy však pamatujte, že s vyšším zhodnocením roste i míra rizika.

Zlato jako ráj pro opatrné investory

Nejoblíbenější komoditou na světě je bezpochyby zlato, které si právem vydobylo název „uchovatel hodnot“. Zlato totiž působí jako ochrana před inflací a jeho hodnota ve většině případů roste mnohem více během finanční krize, čehož využívá nemalá většina investorů. Nepočítejte však s žádným dechberoucím zhodnocením, které z vás za pár měsíců udělá boháče. Zlato je totiž především dlouhodobou až mezigenerační investicí, která slouží především jako pojistka do budoucnosti. Na druhou stranu investice do zlata nepředstavuje nějak vysoké riziko, které je mnohem vyšší například u již zmíněných akcií. Pokud tedy nevíte, do čeho vložit své peníze a máte zároveň i strach, že byste o ně mohli přijít je zlato pro vás rozhodně zajímavou volbou. Jak začít investovat do zlata si můžete přečíst v tomto článku.

Vydělat můžete i na kryptoměnách

Kryptoměny jsou poslední dobou stálé více populárnější i mezi širokou veřejností. Nabízí totiž mnohem větší spektrum využití než běžné měny, které jsou navíc ovlivňovány stavem ekonomiky a inflací. Těmto vlivům však kryptoměny nepodléhají a jejich hodnota je dána především nabídkou a poptávkou ze strany jejich uživatelů. To však způsobuje i jejich vysokou volatilitu, kvůli které se jejich cena může měnit z hodiny na hodinu. Právě to však nabízí výbornou příležitost do nich investovat a při troše štěstí na nich i pořádně vydělat. Nejznámější kryptoměnou je bezpochyby Bitcoin, který svoji největší slávu zažil v roce 2017 s cenou šplhající se až k 20 000 dolarů. Tento příklad i některé další tak potvrzují, že kryptoměny vám mohou přinést zhodnocení klidně 1000 %. Právě do Bitcoinu vkládá většina investorů největší naději. To potvrzují i předpoklady odborníků, kteří věří, že jeho hodnota brzy zaznamená podobný ne-li větší růst jako tomu bylo před třemi lety. Ať už se rozhodnete investovat do čehokoliv, vždy myslete na riziko, které podstupujete. A pamatujte. Nikdy byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit.

Publikováno: 09. 04. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová