Jak investovat do indexu S&P 500

Peníze by neměly zahálet. Pokud máte volné prostředky, které můžete postrádat a současně akceptujete riziko jejich ztráty, skočte rovnýma nohama do světa investování. V tomto článku najdete základní informace o investičním fenoménu – akciovém indexu s názvem S&P 500 index. Obchoduje se s ním pod tickerem US500 a je dostupný v mnoha oblíbených obchodních terminálech.

Co je index S&P 500?

Za indexem S&P 500 stojí společnost Standard and Poor’s (nyní S&P Global), která ho vytvořila 4. března 1957. Ta se rozhodla vydat vlastní cestou a vytvořila index, který by oproti ostatním indexům reflektovat celkový obraz trhu, tedy nejen průmyslového sektoru. A zatímco v indexu Dew Jones Industrial Average index, který byl před nástupem S&P 500 velmi populární, zobrazoval pouze 30 průmyslových gigantů, nový index jich zahrnoval 500. Počet a složení přitom není konečné, může se měnit. Součástí indexu S&P 500 jsou společnosti registrované v USA, s kapitalizací min. 6 mld USD, likviditou akcií min. 250 tis. / měsíc (50 % musí být dostupných pro obchodování) a ziskovostí během čtyř měsíců účetního období. Seznam je revidován každé čtvrtletí a „vadné“ společnosti jsou nahrazeny vhodnými. Mezi současné lídry indexu momentálně patří Apple Inc, Microsoft Corporation, Amazon.com Inc, Facebook Inc a JPMorgan Chase & Co.

Jak do indexu S&P 500 investovat?

Index S&P 500 může být dobrou volbou pro intradenní trading, ale také pro obchodníky preferující střednědobé investice. Volatilita a likvidita je díky zájmu velkého množství hráčů vysoká a s obchodováním je možné pokračovat i po skončení obchodní seance, kdy likvidita klesá. Potenciální investor však musí počítat s vysokou cenou indexu, což znamená nutnost navýšen vkladu nebo použití pákového efektu. Dobrá zpráva pro začínající obchodník je, že obchodovat lze i s CFD – smlouvou na rozdíl ceny indexu. S CFD je možné obchodovat na takřka libovolné platformě. Graf CFD v podstatě kopíruje graf pohybů samotného indexu. Chcete se o investování do indexu s&p 500 dozvědět více? Spoustu dalších informací o akciových a burzovních indexech najdete na blog.roboforex.com/cz/.

Publikováno: 04. 07. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová