Jak nejlépe převážet kola?

Léto už je v plném proudu, a to mimo jiné znamená i zvýšený zájem o turistickou cyklistiku. Ta se dá samozřejmě docela dobře pěstovat i v blízkosti domova, nicméně dříve či později dojdete do fáze, kdy vás to přestane bavit. A v tomto bodě je dobré jít jezdit někam dál, což většinou znamená přesun autem.

Jaký vybrat nosič?

Lidé dnes již běžně najedou autem kvůli kvalitním cyklostezkám desítky a stovky kilometrů. Je to jako jezdění za památkami nebo na přehradu. Do kufru se však obvykle nevleze ani malé kolo, natož pak stroj pro dospělého. Navíc většinou člověk nejezdí sám, ale alespoň s jedním dalším parťákem. Proto je dobré vybrat si některý z mnoho druhů nosičů kol na auto. Který ale zvolit? Hlavní je zaměřit se na typ nosiče, to je stěžejní.

Nosiče na tažné zařízení

Velmi jednoduché na montáž, mohou vést více kol naráz a je možné je sklopit společně s koly. Díky tomu je možné otevřít kufr, případně páté dveře. Ne každý má ale na autě tažné zařízení. Vysoká cena také nepotěší, a navíc příliš dobře neuvidíte ze zadního okna na silnici.

Nosiče na páté dveře

I tyto nosiče hravě uvezou více kol. Jejich upínání je navíc jednoduché a nenamáhavé. Do garáže se s autem dostanete, aniž byste museli kola z nosiče sundávat. Opět ovšem neuvidíte ze zadního okna a do kufru se v žádném případě nedostanete. Je také potřeba mít specifický vůz.

Na střechu

Střešní nosiče jsou cenově nejdostupnější. Na střechu standardní velikosti není problém s vhodným nosičem naskládat i čtyři kola. Zařízení je velmi skladné a nezabírá žádné místo. Navíc se dá používat v podstatě u jakéhokoliv osobního auta. Nicméně je zde nutnost vytahovat kola až na střechu, což je namáhavé. Do garáže nebo pod nízkou střechu nevjedete. Problémy může dělat i boční vítr. Nosiče jsou velice užitečnými doplňky do auta, obdobně jako třeba střešní boxy. Není však snadné vybrat ten pravý. Hodně záleží na typu vozu. Jen jediný typ nosiče z výše představených je totiž zcela univerzální, a sice střešní model. Ani ten však není zdaleka dokonalý.

Publikováno: 06. 08. 2021

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová