Moravská vína: Proč nemusíte jezdit do Francie za kvalitním vínem
Někteří lidé stále pokrčí rameny, když se řekne české víno. Představují si něco kyselého z osmdesátých let a sladké plonky z krabic. Přitom moravští vinaři dávno dokazují, že dokážou konkurovat světovým značkám. A navíc nemusíte platit za dovoz a celní poplatky.
Morava jako srdce českého vinařství
Zatímco čeští vinaři obhospodařují jen 4 procenta tuzemských vinic, moravské víno tvoří základní kámen tuzemské produkce. Celých 96 procent českých vinic najdete na jižní Moravě, rozdělených do čtyř podoblastí s různými klimatickými podmínkami.
Každá oblast má svoje speciality. Mikulovsko je proslulé Ryzlinkem vlašským a v posledních letech i Merlotem. Velkopavlovicko vyniká červenými víny z Frankovky a Svatovavřineckého. Znojemsko má dokonce první tuzemské VOC postavené na Ryzlinku rýnském, Sauvignonu a Veltlínském zeleném.
Kvalita, která roste každý rok
České vinařství prošlo za posledních dvacet let obrovskou proměnou. Mladí vinaři studovali v zahraničí, investovali do moderní technologie a hlavně začali dělat víno s láskou místo podle plánu. Výsledek je znát - moravská vína pravidelně vyhrávají mezinárodní soutěže.
Třeba vinařství Sonberk, Krásná hora či Kosík už nejsou žádní outsideři. Jejich vína stojí vedle francouzských a italských značek v lepších restauracích a nikdo nepozná rozdíl. Často jsou dokonce lepší, protože jsou čerstvější a neztrácejí kvalitu při dlouhém transportu.
Online nákup vína má svoje výhody
Dříve jste kvalitní moravské víno sehnali jen přímo ve vinařství a v několika specializovaných obchodech v Praze. Dnes díky internetovým vinotékám jako OKvino.cz máte přístup k výběru z desítek vinařství z pohodlí domova.
Online vinotéky navíc často nabízejí lepší ceny než kamenné obchody, protože nemají náklady na pronájem a personál. Plus můžete číst recenze ostatních zákazníků a porovnávat vína podle odrůd, ročníků nebo cenových kategorií.
Jak správně vybírat moravská vína
Pokud začínáte s moravskými víny, vsaďte na osvědčené odrůdy. Z bílých je nejjistější Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský - těmto odrůdám se na Moravě daří dlouhodobě a většina vinařů s nimi umí pracovat. Z červených zkuste Frankovku nebo Svatovavřinecké.
Nebojte se experimentovat s mladšími vinaři. Často dělají zajímavější vína než velké etablované značky, protože si můžou dovolit riskovat. A ceny bývají přijatelnější, protože ještě neplatíte za jméno.
Servírování jako součást zážitku
I to nejlepší víno můžete zkazit špatným servírováním. Bílá vína chlaďte na 8 až 12 stupňů - mladší a jednodušší víc, zralejší a komplexnější míň. Červená vína podávejte lehce pod pokojovou teplotou, ideálních je 14 až 16 stupňů.
Investujte do pořádných sklenic. Víno ze skleničky od hořčice prostě nechutná stejně jako z křišťálové sklenice. A nelijte moc - sklenice má být naplněná maximálně do třetiny, aby se aroma mohlo rozvinout.
Podpora domácích vinařů se vyplatí
Když kupujete moravská vína, podporujete nejen konkrétní vinaře, ale celý region. Vinařství zaměstnávají místní lidi, údržují krajinu i tradice. Plus víno z Moravy má menší uhlíkovou stopu než láhev z Chile nebo Austrálie.
A nezapomeňte - víno je o radosti a sdílení. Nejlepší moravské víno je to, které si užijete s přáteli i rodinou. Kvalita se pozná, ale hlavně má chutnat vám.
Publikováno: 23. 06. 2025 / Aktualizováno: 28. 06. 2025
Kategorie: Tipy a rady