3 tipy, jak si vybrat vhodnou nebankovní půjčku

Nebankovní půjčky jsou stále dostupnější, což z nich dělá velice oblíbené řešení u lidí každého věku. Na oblibě jim přidává nejenom rychlost vyřízení poptávky, ale rovněž poskytnutí peněz během několik minut. Jejich poskytovatelé navíc nevyžadují složitý ověřovací proces, takže nebankovní úvěr získají i lidé s nižším příjmem nebo zápisem v registru dlužníků, a prakticky je řešením téměř vždy, pokud vám odmítne půjčit banka. Podle čeho si ale nebankovní půjčku vybrat?

Kolik peněz a na jak dlouho potřebujete?

Dobře si rozmyslete, kolik doopravdy potřebujete, a jak rychle dokážete vypůjčené peníze vrátit. Od částky se totiž v mnoha případech odvíjí i délka splácení. Chcete-li například pořídit auto, půjde zřejmě o nejméně vyšší desítky tisíc korun a bude vhodné rozložit splátky do několika tisícovek měsíčně, takže úvěr postupně splatíte třeba za 3 roky. Potřebujete-li naopak nízkou částku k pokrytí akutních výdajů jako je koupě spotřebiče (typicky chladničky, pračky), postačí vám půjčka do 8 000 Kč, u dražších zařízení i více. Většina lidí pak nemá problém vrátit celou splátku naráz a zprostit se tak závazku, pročež jsou tyto malé a rychlé půjčky nejčastěji poskytovány na max. 30 dnů.

Víte, k čemu půjčku potřebujete?

Pokud si půjčujete třeba na auto nebo rekonstrukci bytu, jedná se o účelový úvěr, díky čemuž vám dokáží některé nebankovní společnosti nabídnout nízké úroky. Peníze však musíte využít ke smluvenému účelu, což chce poskytovatel – stejně jako banka – doložit. Chcete-li naopak úvěr na cokoliv, bývají poplatky o něco vyšší, zároveň ale není nutné nikomu říkat, že jste část penz použili na vybavení domácnosti, část na koupi nového mobilu, a zbytek třeba na dovolenou.

Znáte podmínky půjčky předem?

Nemělo by se stávat, že vám nějaká společnost neposkytne všechny důležité informace předem. Bohužel i takové případy se někdy objevují. Vždy se podívejte, jestli je daný poskytovatel (jako třeba Tetička.cz) držitelem licence ČNB. Pokud ano, dopředu vám sdělí informace jako je výše úroků, RPSN, případných pokut za nesplácení, odložení splátek apod. K ověření vám obvykle stačí OP a zaslání poplatku 1 Kč ze svého bankovního účtu pro ověření, že jste jeho držitelem. Pokud by vám nebankovní společnost nechtěla tyto informace poskytnout nebo pro vás žádala podezřele mnoho dokumentů, raději se obraťte na jinou. Například půjčka Tetička potřebuje znát jenom základní údaje o vás (jméno, bydliště, rodné číslo), občanský průkaz a zmíněný bankovní účet, čímž si ověří, že je skutečně veden na vaše jméno.

Publikováno: 28. 07. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Katka Jandlová