Mýty o nabíjení baterie smartphonu, které ničí vaši baterii (a možná i váš telefon)

Všichni to známe: ten nepříjemný moment, kdy se váš smartphone vypne, když ho nejvíce potřebujete, a vy zoufale hledáte nabíječku. Většina z nás v tu chvíli udělá cokoli, aby telefon co nejrychleji nabila, ať už je to zapojení do nejbližší zásuvky nebo použití neoriginální nabíječky. Ale pozor! Možná děláte víc škody než užitku. O bateriích smartphonů koluje mnoho mýtů a pověstí, které ve skutečnosti můžou vaši baterii poškodit a zkrátit její životnost.

Pojďme se podívat na některé časté mýty o nabíjení baterií a objasněme si, co je na nich pravdy:

Mýtus 1: Musím nechat baterii úplně vybít a pak ji nabít na 100 %.

Tohle platilo u starých nikl-kadmiových baterií, ale moderní lithium-iontové baterie fungují úplně jinak. Ve skutečnosti je pro baterii škodlivé, když ji necháte úplně vybitou. Ideální je udržovat nabití mezi 20 % a 80 %.

Mýtus 2: Nabíjení přes noc ničí baterii.

Většina chytrých telefonů má zabudované ochranné systémy, které baterii při nabití na 100 % odpojí od napájení. Takže pokud necháte telefon nabíjet přes noc, nemusíte se bát, že se baterie poškodí.

Mýtus 3: Neměl bych používat telefon, když se nabíjí.

Používání telefonu během nabíjení ho nijak nepoškozuje. Může to sice o něco málo prodloužit dobu nabíjení, ale baterii to nijak nevadí.

Mýtus 4: Musím používat originální nabíječku.

I když je vždycky nejlepší používat originální nabíječku, v nouzi vám postačí i jiná. Důležité je, aby nabíječka měla správné parametry a byla od renomovaného výrobce.

Mýtus 5: Čím více nabíjecích cyklů, tím hůř pro baterii.

Je pravda, že baterie má omezený počet nabíjecích cyklů, ale v praxi to znamená, že vydrží běžně několik let i při každodenním používání.

Tipy pro prodloužení životnosti baterie:

  • Vyhýbejte se extrémním teplotám. Baterie nemá ráda ani přílišné horko, ani zimu.
  • Nenechávejte telefon na přímém slunci.
  • Vypínejte funkce, které nepoužíváte. To vám pomůže ušetřit energii.
  • Používejte úsporný režim. Ten snižuje výkon telefonu a prodlužuje výdrž baterie.
  • Aktualizujte software. Aktualizace softwaru často obsahují vylepšení, která optimalizují spotřebu energie.

Dodržováním těchto tipů a vyhýbáním se výše uvedeným mýtům můžete výrazně prodloužit životnost baterie vašeho smartphonu a ušetřit tak peníze za jeho dřívější výměnu.

Tip: Velmi zajímavé téma je i vodotěsnost telefonu IP 68.

Pamatujte, že baterie je spotřební materiál a i při nejlepší péči se časem opotřebuje. Pokud si všimnete, že se výdrž baterie vašeho telefonu výrazně zkrátila, je čas na pořízení nové.

Publikováno: 25. 04. 2024

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Jakub Vohradský