Jak začít investovat a neudělat zbytečné chyby

Začnu investovat, jakmile na to budu mít finanční prostředky. To je něco jako začnu držet dietu až dojím tenhle burger. S investicí můžete začít opravdu kdykoliv a nezáleží na tom, zda investujete pár tisíc. Pokud zatím nemáte s investicemi žádné zkušenosti, nevadí. Připravili jsme si totiž pro vás pár rad a tipů pro začátečníky, jak začít investovat, aniž by vaše peníze nepřišly vniveč.

Co je investice?

Zjednodušeně bychom napsali, že peníze vám vydělávají další peníze, ale jestliže preferujete podrobnější vysvětlivku – investice je označení pro část příjmu, kterou vkládáte do kapitálu. Přesněji řečeno do dlouhodobých statků, jenž vám mají zajistit finanční prospěch v delším časovém období. Může se jednat také o pasivní příjem.

Naučte se peníze odkládat

Jakmile si osvojíte zvyk, že každý měsíc si odložíte nějaké peníze, investování vám půjde levou zadní. Stanovte si, kolik peněz jste schopni investovat, aniž by to narušilo váš osobní život. Potom, co tenhle návyk budete ovládat, začne být investování podstatně jednodušší. Dokonce ani průměrný plat není vám nezabrání.

Zkusit to s investičním poradcem, nebo bez?

Pokud s investováním nemáte žádné zkušenosti, tak minimálně ze začátku to bude pořádný oříšek. Kam bezpečně vložit své peníze, aby jednou jejich hodnota byla o dost vyšší? Můžete se do toho pustit buď na vlastní pěst, nebo dát na radu investičního poradce. Anebo s pomocí platformy jako je Bondster. Jestliže se rozhodnete investovat pouze svépomoci, počítejte s tím, že vás čeká hromada studijních materiálů.

Krátkodobá či dlouhodobá investice?

Určete si, za jak dlouho chcete, abyste vaše peníze měli zpátky. Jestli zvolíte raději krátkodobou investici, která vám poslouží například na rodinnou dovolenou, nebo dlouhodobou, jenž vám zajistí dostatek finančních prostředků na důchod, je jen na vás.

Publikováno: 27. 04. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová