Víno ze Sardinie: Skvost Středozemního moře v poháru

Sardinie, tento "smaragdový ostrov" ležící ve Středozemním moři, se pyšní nejen svou neuvěřitelnou přírodní krásou a průzračnými vodami, ale také unikátním vínečkem, které se zde rodí. Sardinská vína mají kořeny hluboko v historii, a díky svým osobitým vlastnostem si získávají stále větší oblibu na mezinárodním trhu.

Sardinie, druhý největší ostrov ve Středozemním moři, má bohatou historii ovlivněnou mnoha civilizacemi, které se tu v průběhu staletí vystřídaly. Féničané, Kartáginci, Etruskové, Řekové, Římané, Vandalové, Arabové, Pisané, Janované, Kastilci a nakonec i italští republikáni - všichni zanechali svůj otisk na kultuře i krajině ostrova. A podobně jako je jeho historie pestrá, takové jsou i jeho vína.

Sardinské vinice mají na ostrově dlouhou tradici, a díky místním klimatickým a půdním podmínkám zde vznikají odrůdy révy vinné, které jsou v mnoha případech unikátní a nevyskytují se nikde jinde na světě. Tzv. autochtonní odrůdy jsou pro Sardinii hrdostí a jsou to právě tyto odrůdy, které dávají vínu charakteristický ráz a výraz.

Samozřejmě, ne všechny odrůdy jsou původní, některé byly dovezeny ze zahraničí. Odrůdy jako Carignano nebo Garnacha sem byly importovány ze Španělska, ale postupem času se tak pevně zakořenily v sardinské půdě, že si vydobyly své místo v srdcích místních vinařů.

Poslední léta přinesla sardinskému vinohradnictví a vinařství výraznou modernizaci. Tato revoluce výroby vína vedla k vzniku 20 vinařských zón s označením DOC (Denominazione di Origine Controllata - Ochranné označení původu) a jedné DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita - Garantované označení původu) pro Vermentino di Gallura. Tyto certifikace garantují kvalitu vína a jeho vazbu na konkrétní místo původu.

Ačkoli modernizace zasáhla výrobní proces, sardinská vína stále nesou v sobě svou autentičnost a nezaměnitelný charakter. Vína z ostrova mají tendenci zůstávat věrná svým kořenům a tradicím, čímž si udržují svou jedinečnost.

Mezi nejznámější a nejoblíbenější odrůdy patří Cannonau (Grenache), Vermentino, Carignano, Nuragus a Bovale Sardo. Každá z těchto odrůd přináší na stůl něco zcela svého a přispívá k pestrosti sardinského vína.

Víno ze Sardinie je skutečným pokladem, který stojí za objevováním. Pro milovníky vína představuje tento ostrov jedinečnou kombinaci zážitků - od krás přírodního ráje až po lahodnou chuť nápoje, který v sobě nese dávku historie i vášeň tamních vinařů.

A tak při dalším setkání s vínem ze Sardinie si uvědomme, že máme v ruce nejen lahodný nápoj, ale i skleněnou lahvičku plnou kouzla tohoto jedinečného italského ostrova. Anebo vás láká více Primitivo Salento z Apulie? Ať už sáhnete po kterémkoliv italském vínu, zaručeně ho najdete v e-shopu vinodoc.cz.

Publikováno: 26. 07. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Jakub Vohradský