Víte, co všechno si můžete doma pojistit? Zde jsou typy majetkového pojištění

Hodně lidí si neplatí pojištění (nebo jen minimální hodnotu), protože si myslí, že se jim nemůže nic stát. To samozřejmě není pravda a většina z nich nakonec lituje. Lidé nemají problém s pojištěním auta, ale do pojištění svého domova se jim příliš nechce. Nenechte se mýlit. Nezáleží na tom, jestli půjde o přírodní katastrofu nebo vykradení domu. Vždy byste se měli nechat pojistit. Existují dva základní typy pojištění: pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti (movitých věcí).

Pojištění nemovitosti je velmi důležité

Tento typ pojištění je jeden z nejstarších. Rozděluje se na pojištění domu, bytu, stavebních součástí, ostatních objektů (chata, garáž, sklep, bazén) nebo proti živelným pohromám. Zajistit bezpečí domu nebo bytu je základ, na který nesmíte zapomenout. Mnohdy se jedná dokonce i o podmínku, když si berete na nemovitost hypotéku.

Co jsou stavební součásti? Jde např. o záchod, vanu, vestavěné skříně, myčku, podlahu a další části stavby. Pojištění proti živelným katastrofám by měl mít každý majitel. Ve smlouvě můžete specifikovat, jestli to bude na povodně, požár, kroupy nebo další pohromy. Podle toho se také stanovuje konečná cena splátky.

Pojistit si můžete také movité předměty, které vlastníte

Zajímavější je zajištění ochrany domácnosti a dalšího majetku. Majetkové pojištění se dělí na mnoho kategorií, protože do něj můžete zahrnout prakticky cokoli. Základem je pojištění domácnosti, které by měl uzavřít každý majitel nemovitosti. Do smlouvy můžete zařadit veškerý majetek, který je vám cenný, společně s hodnotou dané věci.


Snadno si můžete pojistit sportovní vybavení (kola, lyže, tenisové rakety apod.), zdravotní pomůcky, hudební nástroje, spotřebiče, zahradní techniku nebo elektroniku. Stejně tak můžete přidat do smlouvy také domácí mazlíčky, starožitnosti, šperky a mnoho dalších předmětů. Záleží jen na tom, čeho si doma vážíte a kolik jste ochotní zaplatit za pojistku těchto věcí.

Publikováno: 27. 07. 2023 / Aktualizováno: 03. 08. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lenka Vlková