Pronájem bytu v Plzni. Proč zde hledat nový domov? A jak je to s pojištěním?

Stále preferovanější variantou bydlení se u nás stává pronájem bytu. Plzeň pak, podobně jako další krajská města, patří mezi místa, kde je v tomto ohledu poptávka po nájemním bydlení největší. Co ji dělá tak atraktivní? A co je při hledání bydlení třeba zohlednit? O tom pojednáme vzápětí.

Proč právě toto město, sháníte-li pronájem bytu?

Ať již jste majitelem, doufajícím svou nemovitost prodat, nebo perspektivním nájemníkem, hledajícím v tomto městě nový domov, Plzeň má skutečně mnoho  "taháků", které ji činí atraktivním místem k bydlení. (Neopomíjejte ale ani další varianty – například terasy Strašnice, které nabízí hlavní město). Mezi hlavní devizy Plzně patří:
  •         Vysoká zaměstnanost. K ní je Plzeň předurčena jak svou historií, tak současností a svou strategickou polohou na cestě mezi Prahou a Německem. Mezi největší plzeňské zaměstnavatele patří především průmyslové podniky, jako plzeňská Škodovka a další přidružené firmy, a samozřejmě Plzeňský Prazdroj. Práci zde ale najdete i v mnoha dalších odvětvích.
  •         Kvalitní infrastruktura. Město je protkané sítí autobusových, tramvajových i trolejbusových linek , které vás spolehlivě dopraví, kam potřebujete. Pokud máte auto, rychle se odtud po dálnici D5 dostanete do Německa i do Prahy. A pokud máte kolo, cyklostezek ve městě i okolí je plno!
  •         Město plné kultury. Smetanovské dny, Skupova Plzeň, divadlo J. K. Tyla, bezpočet muzeí, galerií, knihoven, kin, divadel, akcí a festivalů – to vše poskytuje bohatou kulturní nabídku po 365 dnů v roce.
  •         Vzdělání nabízí  Západočeská univerzita a známá Lékařská fakulta UK.  Plzeň tak patří mezi přední česká univerzitní města a je plná mladistvé energie..
Tím přednosti Plzně zdaleka nekončí. Počínaje tradicí piva až po krásu okolní přírody, Plzeň vždy příjemně překvapí něčím novým! Takže není důvod otálet s prohlížením zde nabízených nemovitostí a co nejrychlejším vyjednáním prohlídky!

Zaujal vás některý z inzerátů?  Dbejte na správné znění nájemní smlouvy

Hodně lidí, ať už byt hledají, pronajímají či prodávají, se snaží vyhnout spolupráci s realitními kancelářemi a placení občas přemrštěných provizí. Z hlediska nájemníků je stejně málo populární skládání kauce, která může často dosahovat výše tří a více měsíčních nájmů – i přesto ale může mít své výhody. Hodně majitelů je ochotno přistoupit k pronajímání ihned a bez podmínky složení kauce. Někdy si ale jako kompenzaci mohou klást podmínky jiné  – například pořízení odpovídajícího  pojištění proti škodě. Vše bude záležet na vaší nájemní smlouvě. Pokud ji má majitel již předem připravenou, věnujte dostatek času jejímu prostudování a případným připomínkám. I když se se vám daný byt po prohlídce líbit, pokud možno nepodepisujte vše na místě! Anebo, což je ještě jistější, nechte smlouvu sestavit kvalifikovaným právníkem. Sice si tak trochu připlatíte, budete ale mít jistotu jak vy, tak majitel bytu. O tom, co by správně mělo v nájemní smlouvě být, je blíže pojednáno zde.

Jak je tomu s pojištěním?

Jak již bylo řečeno, pronájem bez počáteční kauce je občas podmíněn tím, že se nejprve pojistíte proti případným škodám, které mohou při vašem užívání bytu nastat. Tato podmínka bývá zanesena i v nájemní smlouvě. Nemovitost samotnou by měl mít pojištěnu sám majitel. Toto pojištění ale veškerá rizika zdaleka nekryje. Proto byste jako nájemníci měli  především uzavřít:
  •         Pojištění domácnosti.
  •         Pojištění odpovědnosti v občanském životě.
Jestliže pojištěni dosud nejste a ve výběru vhodného pojištění se nevyznáte, raději se obraťte na nezávislé poradce, kteří vám s výběrem pojištění pomohou.

Publikováno: 08. 12. 2020

Kategorie: Reality

Autor: Katka Jandlová