Víte, jak často je nutná revize hromosvodu?

Máte hromosvod? Tak to je jedině dobře. S dnešním množstvím elektrických zařízeních v domácnostech byste při zásahu bleskem pravděpodobně byli hodně nešťastní. Blesk však v domácnosti nemůže pouze poničit zařízení zapojená do zásuvky, v některých případech může také vytrhat celou elektroinstalaci ze zdi. V dřívějších dobách bylo možné zkolaudovat dům bez hromosvodu zcela bez problému, takže i v Česku ještě najdete starší domy bez hromosvodu. Každý rozumný člověk si ho však nechá dodělat. Pokud ho ještě nemáte, určitě si urgentně nechte zpracovat návrh hromosvodu a nainstalujte ho. Věděli jste ale, že hromosvod ve špatném stavu může být ještě horší než žádný hromosvod? Právě proto je nutné nepodceňovat pravidelné revize.

Jak často je nutné provádět revize hromosvodu?

Prvotní revize se provádí hned po namontování nového hromosvodu, než je uveden do provozu. Pak je nutné zajistit periodickou revizi. U hromosvodů instalovaných do 1. 2. 2009 je revize povinná jednou za pět let. Hromosvody instalované po 1. 2. 2009 musí procházet vizuální kontrolou každé dva roky a úplnou revizí každé čtyři roky. Mimořádnou revizi byste si měli vyžádat, pokud jste prováděli výraznou rekonstrukci budovy, tedy rekonstruovali jste střechu, zateplovali, nechali udělat novou omítku apod. Také po zásahu bleskem je žádoucí nechat udělat speciální revizi pro ověření, zda blesk náhodou něco nepoškodil.

Revizi provádí způsobilý revizní technik

Vizuální kontrolu jednou za dva roky můžete provést sami. Podívejte se, zda vše drží na svém místě, jak má. Celkovou revizi ovšem musí provádět revizní technik, který vystaví revizní zprávu. Tyto služby nabízí například společnost Hromo elektro. Dokáže zajistit i opravy a rekonstrukce, takže kdyby bylo cokoliv v nepořádku, můžete si být jistí, že věc zvládnou okamžitě napravit. Působí po celé ČR.

Publikováno: 28. 10. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová