Pronájem, podnájem? Jakou variantu bydlení zvolit

Ať jste studentem nebo zrovna začínáte svou pracovní kariéru, s přesunem do svého nového působiště budete muset vyřešit ještě jeden problém. A tím je bydlení. Přemýšlíte o pronájmu bytu v Ostravě, Praze nebo dalších velkých městech? Nebo raději zvolíte podnájem? Ne pro každého se hodí obě možnosti. Do které budete patřit vy?

Pronájem nebo podnájem se liší

Pokud jste se ještě nikdy nikam nestěhovali, tyto pojmy vám určitě splynou. Ale nenechte se zmást. Rozdílů je několik. A který je ten nejzásadnější? Soukromí. V případě pronájmu získáváte byt sami pro sebe. Vy jej získáte k užívání a s nikým jiným se o něj nedělíte. Podnájem je trochu jiný. Znáte legendární seriál Teorie velkého třesku? Tak přesně o tom podnájem je. V bytě nebudete sami, ale budete jej sdílet s ještě s dalšími lidmi. Vaše soukromí je tomto případě limitované na váš pokoj. Ostatní prostory jako je kuchyně nebo koupelna navštěvují všichni spolubydlící.

Podnájem versus pronájem. Co je výhodnější?

 • Smlouva – v případě pronájmu počítejte s klasickou nájemní smlouvou, jejíž znění je ovlivněno občanským zákoníkem. Ovšem v případě podnájmu to takto vůbec není a obsah si určují nájemník a podnájemník sami.
 • Doba trvání – pokud jste podnájemník, je dobré si uvědomit, že váš pobyt končí s ukončením nájemní smlouvy nájemníka. Není tedy důležité na jak dlouhou dobu s ním byl podnájem původně domluven. V případě, že nájemníkovi uplyne doba nájemní smlouvy, odejde dohodou nebo dokonce na základě výpovědí, ukončíte svůj pobyt de facto i vy.
 • Trvalé bydliště a chov zvířat – i zde jste jako podnájemník v horší pozici. Zatímco nájemník může mít na dané adrese zřízené trvalé bydliště i bez souhlasu majitele, v případě podnájemníka to nejde. Zde potřebujete souhlas majitele. To samé platí i pro chov domácího mazlíčka. V pronájmu vám jej podle zákona zakázat nemohou. V případě podnájmu záleží na domluvě. Takže pokud vlastníte čtyřnohého přítele, například kočku, budete muset najít příhodné bydlení v podnájmu, které mu bude nakloněno.

Jste student? Sdílené bydlení oceníte

Ne pro každého studenta je bydlení na koleji vhodné a také ne na každého studenta pokoj na koleji vyjde. Co potom? Podnájem může být řešením. Čím vás zaujme?
 • Je finančně výhodnější než pronájem bytu. V případě nedostatku financí nemusíte sdílet jen byt, ale i pokoj. Náklady na bydlení tím znatelně klesnou.
 • Výhodné pro družné povahy. Téměř nikdy nejste v bytě sami. Pro někoho to může být stresující představa, pro mnoho lidí to však je skvělým zážitkem na celý život. Hlavně v případě, kdy se sejde ta správná parta lidí.
 • V případě, že budete sdílet byt s kolegy z práce nebo lidmi, kteří studují stejný obor, lze počítat s určitou dávkou podpory a pomoci. Hlavně v začátcích to oceníte.

Pronájem bytu? Pro koho je to vhodné

Ne každý však sdílené bydlení ocení. Například proto, že máte vyšší nároky na své soukromí a klid. Kdy je proto vhodnější volit pronájem?
 • Pokud vás společnost druhých zmáhá. Ne každého neustálá přítomnost lidí nabíjí. Existují i lidé, které více než popovídání s přáteli uklidní a zrelaxuje domácí pohoda a klid o jednom člověku.
 • Máte-li hlučného koníčka, kterého se nehodláte vzdát ani omezit. Kvůli nikomu a ničemu.
 • Milujete-li čistotu a máte-li vysoké hygienické standarty. Lidé jsou různí a stejně tak různé jsou jejich návyky ohledně uklízení. To, co pro vás už je nepředstavitelný nepořádek, může být pro někoho jen malý kosmetický problém. A každodenní hádky ohledně úklidu ve společné koupelně a kuchyni vám den moc nezlepší.
 • Ticho je pro vás zásadní potřebou.
 • Rádi a často zvete své přátele k sobě domu. Mějte na paměti, že vaši kamarádi nejsou kamarádi vašich spolubydlících. I když jsou to fajn lidé.
Rada na závěr. Ať už zvolíte podnájem či pronájem, jedno jestli skrze realitní kancelář nebo internetový nabídkový portál, vždy jednejte rychle. Jaká varianta je vám bližší?

Publikováno: 26. 01. 2022

Kategorie: Reality

Autor: Katka Jandlová