Chcete investovat do stříbra? Zajímavosti, které vás překvapí

Investiční zlato se sice jeví jako atraktivní investice, na druhou stranu ani stříbrné slitky nejsou špatné. V obou případech mluvíme o drahých kovech, které jsou nositelem hodnoty a které dokážou ochránit úspory před rostoucí inflací. V případě, že investici do stříbra zvažujete, seznamte se také s několika zajímavostmi, které o stříbře pojednávají.

Platilo staré stovky let

Nejen zlato, ale také stříbro bylo používáno jako platidlo. Dokonce se používalo už 700 let před naším letopočtem. I když se tomu nechce věřit, ve starověkém Egyptě bylo stříbro dokonce využívanější a cennější než „běžné” zlato. Podobně to bylo také ve středověké Evropě, kde ke stříbru přistupovali stejně. Trochu jiný pohled na stříbro měli Féničané, kteří uchovávali ve stříbrných lahvích vodu, víno a také ocet. Zde tedy nemělo stříbro takovou hodnotu, spíše bylo využíváno ryze prakticky.

Proti nadpřirozeným bytostem

Jelikož je s námi stříbro už skutečně dlouhé roky, říká se o něm, že dokáže odstrašit mnoho nadpřirozených bytostí. Kromě upírů umí zahnat také vlkodlaky, jak věřily dřívější generace. Čemu také lidé napříč celým světem věří je, že stříbro má pozitivní vliv na lidskou duši a že jí pomáhá zbavit se negativní energie, která koluje všude kolem nás. Má také schopnost otevřít cestu vedoucí k uzdravení člověka. Pokud byste sílu stříbra chtěli vyzkoušet na vlastní pěst, zajet byste si pro něj museli například do Mexika, Peru nebo Bolívie. Právě zde se totiž nejvíce těží. Je však pravdou, že stříbrné slitky nebo cihličky si můžete také koupit a schovat do vašeho trezoru.

Mince od roku 1158

I když se stříbro jako platidlo využívalo už 700 let před naším letopočtem, jako typické mince ho známe až díky Jindřichovi II., který mince začal těžit kolem roku 1158. Tou dobou se také přestalo stříbro brát jen pro jeho léčivé schopnosti, kdy (například Římané) věřili, že zabraňuje znehodnocení potravin nebo léčí řadu zdravotních neduhů.

Publikováno: 28. 12. 2022 / Aktualizováno: 22. 05. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová