Kde sehnat nástroje pro truhláře?

Truhlařina je krásné povolání. Pod rukama zručného truhláře nevzniká jen originální nábytek, ale mnohdy i hotová umělecká díla. A nemusí být ani profesionálem.

Pro spoustu šikovných chlapíků je truhlařina krásným koníčkem, u kterého si vyčistí hlavu a přijdou na jiné myšlenky. Ale nemyslete si, mezi truhláři najdeme i ženy – truhlářky. Pokud zkrátka existuje talent a nadšení, pohlaví je naprosto podružnou záležitostí.

Řemeslo, nad které není

Práce se dřevem má své kouzlo. Tento přírodní materiál především líbezně voní. Z technologického hlediska je úžasně tvárný. Dřevo lze krásně opracovávat. S patřičným náčiním, notnou dávkou fantazie a talentu je možné z obyčejného polena vyrobit překrásnou sošku, která se může stát ozdobou vaší zahrady.

Základní truhlářské náčiní

Zdaleka však nejde jen o talent a nadšení. Truhlář ke své práci také potřebuje patřičné nástroje. Základem truhlářské dílny by v první řadě měl být truhlářský pracovní stůl neboli ponk. Masivní, stabilní a odolný vůči mechanickému poškození. Dále se truhlář neobejde bez celé řady drobných náčiní, jako jsou dláta, vrtačky (mechanická ruční, elektrická či akumulátorová, stojanová), vrtáky, hoblíky, šroubováky, kladívka a rašple.

Truhlářské pily a kotouče

K obrušování hladkých povrchů pak slouží různé typy brusek a brusných papírů. Dále se truhlář neobjede bez celé řady pil, ať již ručních, či stolních. V žádné dílně by neměla chybět elektrická kotoučová pila – ruční, přímočará kmitací a elektrická ocaska (šavlová pila). Přesných řezů pak docílíte s pilami kapovacími a pokosovými. Svou pozornost ale nezaměřujte jen na pily samotné. Patřičnou pozornost vyžaduje i kotouč na dřevo – řezný. Právě na jeho ostří totiž závisí kvalita odvedené práce. Čím ostřejší kotouč, tím přesnější řez a kvalitnější výrobek.

Mějte před očima výsledek

Jak vidíte, truhláři rozhodně nejsou žádnými troškaři. Nářadí, bez něhož se neobejdou, není zrovna málo. To by vás však při jeho pořizování nemělo odradit. Mějte před očima výsledek. Třeba sošku, na kterou bude radost pohledět.

Publikováno: 27. 07. 2023 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Lenka Vlková