Dražba nemovitostí v exekuci: Šance, jak ušetřit spoustu peněz

Co se děje s nemovitostmi dlužníků, kteří svůj majetek zastavili v rámci úvěru a nesplácí? Pokud se dlužník s věřitelem či exekutorem nedomluví na splátkovém kalendáři (případně se domluví, ale nedodrží ho), nemovitost se nabídne v dražbě, a to za výrazně nižší částku, než jaká je její tržní cena. Pokud vás napadlo, že se dražby zúčastníte, ale netušíte, jak probíhá a na co si dát pozor, pak jsou následující informace určeny právě pro vás. Dražby nemovitostí v exekuci jsou v České republice poměrně časté. Exekuční řízení se týká každého desátého občana ve věku nad 15 let a celková hodnota zabaveného majetku činí více než 300 miliard korun. Značnou část tvoří právě nemovitosti: rodinné domy, bytové jednotky i kancelářské a rekreační objekty. A samozřejmě samostatné pozemky, které lze často vydražit ještě výhodněji než ostatní položky.
Samotné exekuční řízení se skládá ze tří fází: nařízení exekuce, příkaz k prodeji a dražba.

Jak se nemovitost dostane do dražby?

Iniciátorem exekučního návrhu je věřitel (tzn. osoba, které vlastník nemovitosti dluží peníze). Exekutor po přijetí návrhu kontaktuje soud (obvykle do 15 dní od doručení návrhu) a ten poté v rámci dalších 15 dní vydá pověření a nařídí exekuci. Do 15 dní od doručení pověření účastníci obdrží vyrozumění o zahájení exekuce. Jakmile ho dlužník obdrží, může s nemovitostí dále nakládat (bydlet v ní či ji používat v rámci obchodní činnosti), ale nikoliv prodat.

Kde najdete seznam nemovitostí v exekuci?

Nemovitosti v dražbě najdete v katastru nemovitostí (oddíl C), ale také na webových portálech exekutorů či oficiálním Portálu dražeb Exekutorské komory České republiky.

Jak probíhá exekuční dražba?

Dražby nemovitostí probíhají s přímou účastí a elektronicky. Přesné instrukce, jak dražit, najdete na portálu drazba-nemovitosti.com.

Publikováno: 14. 12. 2018

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová

Tagy: dražba nemovitostí v exekuci | jak dražit nemovitost v exekuci