Peníze udržují naši svobodu, tvrdí ekonom DRFG Slaný

Před nedávnem se hlavní ekonom Rusňákovy investiční skupiny DRFG Martin Slaný ve své prezentaci v rámci konferenčního sympozia FINfest zaměřil na možnou ekonomickou krizi. Připomenul společné charakteristiky ekonomické krize v roce 2008 a faktory, které ji spustily. V dalších lekcích se Slaný věnoval dedikovaným otázkám bezhotovostní ekonomiky, o kterých se v poslední době velmi bouřlivě diskutuje.

Skrytá hrozba bezhotovostní ekonomiky

O svět jako místo bez bankovek a mincí totiž opět usiluje Mezinárodní měnový fond. Ekonom Slaný ale upozorňuje na dnes tak populární pojem „cashless”. Bezhotovostní ekonomika v sobě skrývá skrytou hrozbu nebezpečného narušení lidskoprávní a politické svobody. Ekonom upozorňuje, že úsilí o zavedení bezhotovostní společnosti není výsledkem samovolného vývojového procesu, který by reflektoval úbytek využívání peněz na úkor bezhotovostních plateb. Dle něj se v této situaci jedná o shora direktivně řízený konstrukt, jak manipulovat s ekonomikou, s našimi penězi a také naší svobodou. V prezentaci Martina Slaného tedy žádné velebení takovéto ekonomiky nečekejte.

Ekonom investiční skupiny DRFG radí zachovat svobodu

Cashless ekonomika odhaluje místo pro pravděpodobně velmi riskantní prostředí, kde si zahráváme s tím, že experimentujeme se zápornými úrokovými sazbami. Velká hrozba se podle Slaného skrývá hlavně v tom, že už dnes mohou centrální banky použít záporné úrokové sazby, které jsou ve své podstatě nevyřčeným zdaněním klientů bank. A je to právě existence té samé hotovosti, která prozatím brání bankám přemoct tuto zábranu a snižovat úrokové sazby hluboko do mínusu. To by zcela podstatně změnilo postavení dlužníka a věřitele. Svět bez peněz by umožňoval státu naprostou kontrolu nad spotřebou a obyvateli a restringoval by je tak na osobní svobodě, varuje ekonom DRFG Martin Slaný, a připojuje, že mince a bankovky nejsou žádný barbarský relikt. Naopak je to jeden z nástrojů, kterým udržujeme naši svobodu a nastavení vztahů daného člověka ke státu. Autor: Michal Pecka

Publikováno: 27. 01. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová