Registrace vozidla a další důležité zákony

S pořízením motorového vozidla, ať již pro účel osobní dopravy nebo podnikání, vzniká majiteli hned několik povinností. Zejména pro začínající řidiče mohou být tyto kroky a jejich vyřízení matoucí, zejména ve stále minimálně digitalizovaném a modernizovaném systému českých státních úřadů. Základem po pořízení vozidla je jeho registrace, je však nutné pamatovat také na to, že při prodeji je nutné vozidlo přepsat, změna nastává pro případ odhlašování vozidel. Jak ale na tyto kroky? Jejich podstata je jednoduchá a stačí se v nich pouze zorientovat.

Registrace vozidla

Při nákupu nového nebo ojetého vozidla se setkáte s vozy, které již řádnou registraci mají, ale také s vozidly, která jsou zcela nová, a tedy ještě registrací nedisponují. U těchto bude zapotřebí provést krok registrace, který je možné udělat v registru vozidel, a to jak osobně, tak prostřednictvím online formulářů, což je obrovskou výhodou moderní doby. K tomu budete potřebovat několik dokumentů, jako jsou čistopis velkého technického vozidla, občanský průkaz, zelenou kartu nebo plnou moc prodávajícího.

Přepis vozidla

Přepis vozidla je další kategorií a s tímto krokem se setkáte například při pořízení automobilu přes leasingovou společnost. V případě leasingových společností, od kterých jsou vozidla běžně pořizována, dochází k přepsání přímo v leasingové smlouvě a velkém technickém průkazu, do kterého vy přes leasing nemáte možnost nijak zasáhnout a přepis auta je tak řešen přímo společností, od které si jej pořizujete. Dále je nutné zajistit přepis vozidla také v případě prodeje nebo nákupu ojetého vozu, ať už od autorizovaného prodejce nebo od jiné fyzické nebo právnické osoby. V tomto ohledu se zákon změnil a tento proces je v současném znění jednodušší, místo dřívějšího odhlašování a přihlašování, což vyžadovalo spoustu trpělivosti a byrokracie, je dnes možné automobil jednoduše převést na nového vlastníka.

Odhlášení vozidla

Odhlašování vozidla se výrazně zjednodušilo a to tím, že již není zákonem vyžadováno. Díky tomu jednoduše vozidlo převedete na jiného majitele, jak popisujeme výše. Stále však existuje trvalé odhlášení vozidla z registru vozidel, tedy v případech, kdy již dané vozidlo nebudete používat a chcete u něj zajistit ekologickou likvidaci, která je bezpečná a šetrná vůči životnímu prostředí. Tímto krokem zároveň zrušíte pravidelné platby povinného ručení, které se váží přímo na konkrétní vozidlo, pro které je ručení sjednáno. Je důležité na tyto úkony nezapomínat a pamatovat také na poplatky, které s nimi mohou být spojené, to platí zejména pro přepis vozidla nebo ekologickou likvidaci (zde se však může stát, že vám na vrakovišti naopak zaplatí).

Publikováno: 10. 01. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová