Odhad ceny nemovitostí a vše, co o něm potřebujete vědět

Odhad ceny nemovitosti potřebujeme k různým účelům. Například při žádosti o hypotéku, v rámci investiční analýzy – ovšem zdaleka nejčastěji při prodeji. Jenomže jak získat správnou cifru? A záleží na ni vůbec? Možná se budete divit, ale správný odhad ceny nemovitosti je pro rychlou a bezproblémovou transakci naprosto zásadním kritériem. Jak na něj?

Proč lze jednu nemovitost ocenit na více způsobů?

Jedna nemovitost a několik různých cen. Ptáte se, jak je to možné? Odpověď najdete mezi řádky již v úvodu. V souvislost s odhadem totiž záleží na plánovaném využití. Částka, za kterou nemovitost nakonec prodáte, nazývá kupní cena. Může být stejná jako cena prodejní – tzn. částka, za kterou byt, dům či pozemek putují na inzertní server. To za předpokladu, že s ní kupující souhlasí a nebude smlouvat o slevě. Další cenou je cena obvyklá neboli tržní. O co jde? Jedná se o částku, která je pro danou nemovitost v daném čase typická. Podaří-li se vám prodat za víc, udělali jste dobrý obchod. V opačném případě prodáváte pod cenou. Pokračujeme dále. S cenou zjištěnou neboli administrativní se setkáte v souvislosti s tzv. daňovou spravedlností. Je určena oceňovacím předpisem vydávaným Ministerstvem financí ČR. A pokud se vydáte do banky pro hypotéku, bude po vás požadovat cenu zadlužitelnou. Obvykle je nižší než kupní cena, což je pro žadatele bez vlastních zdrojů problém.

Na koho se kvůli odhadu ceny nemovitosti obrátit?Potřebujete odhad

ceny bytu nebo domu pro účel prodeje? Pak máte hned několik možností, jak ho získat. Tou první je vypracování odhadu vlastními silami, což vám může zbytečně přidělat starosti. Nemáte-li s výpočtem optimální prodejní ceny zkušenosti, snadno se dopustíte chyby – a proces prodeje tím neúměrně zdržíte, případně budete tratit. Další možností je placený odhad z rukou soudního znalce nebo odhadce – živnostníka. První uvedený vám vypracuje zdaleka nejpřesnější posudek, který je však pro účel prodeje zbytečně drahý. Několik tisíc vás bude stát i „tržní ocenění“ od odborníka, jenž pracuje na volné noze či externě pro realitní kanceláře.

Je libo odhad ceny nemovitosti online a zdarma?

Dobrá zpráva nakonec. Přesný odhad ceny nemovitosti můžete mít i zdarma a bez závazku budoucí spolupráce. Obraťte se na realitku MAXIMA a nechte si vypracovat odhad nemovitostí online. Většina zájemců ho získá do druhého dne. Na stránkách maxima.cz navíc najdete spoustu praktických tipů a doporučení ohledně efektivního prodeje nemovitostí. Blog si měl přečíst každý, komu jde o hladký a v konečném důsledku výhodný obchod.

Publikováno: 03. 12. 2021

Kategorie: Reality

Autor: Katka Jandlová