Ušetřit se dá všelijak. Třeba nákupem repasovaných serverů

Jednou z možností, jak v rámci optimalizace nákladů ušetřit nemalou částku, je nákup repasované výpočetní techniky. Pokud si ve firmě vystačíte se starším hardwarem, můžete ušetřit tisíce až desítky tisíc korun. Nemusíte se však obávat zbytečných kompromisů – v případě repasovaných serverů dostanete pořádnou porci výkonu za lidovou cenu.

Co jsou to „repasy“?

Repasované servery jsou již používané servery, které původní majitel vyřadil nikoliv z důvodu poruchy, ale firemní politiky. Mnoho velkých společností a institucí každoročně obměňuje hardware, aniž by k tomu byl reálný důvod. Většinou se přitom jedná o výpočetní techniku, která byla v době uvedení na trh špičková (tzn. žádný low-end). Repasované servery tak nabízí spoustu výkonu za cenu, o které by se vám v případě nového hardwaru jenom zdálo. Potřebám většiny firem zcela vyhovují, a navíc se nabízí možnost individuální konfigurace, kdy si klient nastaví velikost pamětí, pevného disku a dalších prvků individuálně s ohledem na konkrétní potřeby.

Které značky patří k nejspolehlivějším?

V segmentu repasované výpočetní techniky sice narazíte na hardware různého původu, ale solidní prodejci obvykle nabízí především stroje značek Dell, HP, Fujitsu a IBM. Největší zájem je zejména o HP a Dell server.

Kdo je typickým zákazníkem?

Zeptali jsme se vedení společnosti ATICOM, která provozuje známý internetový obchod Czech Server (www.czech-server.cz). Nejpočetnější skupinou zákazníků jsou středně velké podniky, vývojáři a poskytovatelé aplikací přecházející na online řešení. Početné zastoupení však mají i jednotlivci. S nákupem repasovaného serveru je spokojený každý, kdo chce hodně muziky za málo peněz. A proč nakupovat v českém e-shopu a nikoliv v zahraničí, kde jsou repasované servery ještě o něco levnější? Důvodem je komplexní servis v podobě prodloužené záruky, instalace serveru v serverovně (včetně OS a aplikací) a bezkonkurenčního poradenství. Pro většinu zákazníků jsou tyto služby dostatečným důvodem, proč si za hardware připlatit pár procent.

Publikováno: 02. 03. 2018 / Aktualizováno: 22. 05. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová

Tagy: repasované servery | repasované servery dell