Výhodné stavební spoření

Ještě nemáte stavební spoření? To je chyba. V současné době se díky státnímu příspěvku jedná o jednoznačně nejvýhodnější formu spoření u nás.  Stavebním spořením se rozumí účelové odkládání finančních prostředků na speciální spořící účet. Ty jsou nejenom úročeny, ale také se každoročně navyšují o státní podporu ve výši deseti procent vkladu (maximálně 2000 korun ročně). Zřejmě si dokážete spočítat, že postupem času si můžete přijít ke slušným penězům. Buďme ale konkrétní.

Dvě fáze stavebního spoření

Stavební spoření je rozfázováno do několika kroků. Prvním je začátek spoření, kdy se obrátíte na banku či spořitelnu a uzavřete s ní smlouvu o stavebním spoření. V ten okamžik si stanovíte tzv. cílovou částku, které chcete během spoření dosáhnout. To je celková suma navýšená o úroky a státní příspěvek a snížená o poplatky spořitelně.

Pozor na vázací dobu!

Stanovenou ovšem budete mít i tzv. dobu vázací, která většinou bývá po dobu šesti let, během kterých se vložených prostředků nesmíte dotknout. Na tuto dobu se bance budete muset upsat. Ale věřte, že po jejím uplynutí nebudete litovat. Asi vás nemusíme upozorňovat, že čím vyšší částku si měsíc co měsíc budete odkládat, tím rychleji a více naspoříte. Jen si uvědomte, že prostředky na účtu by neměly být vyšší, než je vaše cílová částka.

Jak s naspořenými prostředky naložit?

Klienti stavebního spoření se v podstatě dělí do dvou skupin. Zatímco jedni v něm vidí primárně spořící produkt, jiní snadnější cestu k následnému úvěru. Z toho vyplývá, že se svými prostředky můžete naložit také dvěma způsoby. Stavební spoření máte možnost v řádném termínu ukončit, prasátko rozbít a jeho obsah využít k různým účelům - zdaleka se nemusí jednat jen o bydlení (byť primárně pro bydlení je tento produkt určen).

Řádný úvěr ze stavebního spoření

Pokud ovšem potřebujete další finanční injekci, máte možnost zažádat o klasický řádný úvěr ze stavebního spoření. Ten už je ovšem vázán jen na účel bydlení. To však není jediný produkt, který vám spořitelna nabídne.

Překlenovací úvěr konkuruje hypotékám

Velmi žádaný produktem v současné době je úvěr překlenovací neboli meziúvěr, který se po zpřísnění udělování hypoték ze strany ČNB dokonce stal jejich konkurentem. Jeho hlavní výhodou je, že k němu nemusíte mít nic naspořeno. Podmínkou udělení je pouze uzavřené stavební spoření. Tato nulová akontace je ovšem vyvážena poměrně vysokou úrokovou sazbou. Je pak otázkou do pranice, který produkt je nakonec výhodnější, zda hypotéka, či překlenovací úvěr.

Kdo si stavební spoření může dovolit

Stavební spoření si dnes může založit každá fyzická osoba starší 18 let s trvalým bydlištěm na území České republiky. Speciální kategorií je stavební spoření pro děti, které jim ovšem zakládají jejich rodiče. Co říci na závěr? Snad jen to, že stavební spoření patří mezi nejbezpečnější formy investování. Veškeré vklady jsou totiž ze zákona pojištěny. Klient tak má jistotu nejenom dostupného úvěru, ale především pevného a nezdaněného výnosu!

Publikováno: 12. 04. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová