V čem se vyplatí OSVČ?
Obsah článku:
Vyplatí se být živnostníkem? Je lepší živnost než zaměstnání? Komu se více vyplatí pracovat na živnost? Kdo vydělá víc?
Tento článek je určen těm, kteří se chystají vykonávat své povolání \"na živnost\", resp. těm, kterých se jejich zaměstnavatelé snaží přesvědčit, aby pro ně pracovali na živnost.
Podnikání na živnost může být pro některé lidi opravdu výhodné. Můžete více vydělat, ale je třeba počítat s tím, že jako živnostníky vám přibude mnohem více starostí - čekají na vás různé povinnosti a s tím spojené vyšší náklady.
Výhody práce na živnost versus zaměstnání
Jako živnostník můžete ušetřit na odvodech. Například při plate či odměně 20 000 korun měsíčně by živnostník zaplatil asi tisícovku méně na odvodech a daních, ročně tedy přibližně 12 000 korun. Navíc první rok podnikání živnostník nemusí platit sociální dávky a odvody do zdravotní pojišťovny mu budou vypočítané z minimální mzdy a ne z aktuálního výdělku. Další výhodou je, že jako živnostník si můžete ze základu daně odepsat náklady na provádění vaší živnostenské činnosti. Tímto způsobem si můžete snížit daňový základ o vaše výdaje a zaplatit tak ročně výrazně nižší daň, než kdybyste činnost vykonávali jako zaměstnanec. Výhodou je, že můžete své služby poskytovat více obchodním partnerům, a dosáhnout tak vyšší zisk. Ukončení smluv mezi vámi a obchodním partnerům (firmou či jiným živnostníkům, pro kterého pracujete) je mnohem jednodušší než v případě ukončení zaměstnání. To může samozřejmě i nevýhodou.Nevýhody práce na živnost versus zaměstnání
Dlouhodobě však tyto nižší odvody živnostníka mohou znamenat i nevýhodu - pokud živnostník onemocní, dostane ze sociální pojišťovny třikrát nižší nemocenské, než kdyby byl zaměstnancem. Nízké odvody se pak odrazí i na důchodu. Pokud platíte nižší sociální dávky než zaměstnanec, budete dostávat nižší důchod, resp. si méně spoříte do 2. pilíře. A někteří živnostníci (například svobodní umělci) nemusí platit do sociální pojišťovny žádné odvody. V případě zaměstnance odvádí za něj do pojišťoven další odvody zaměstnavatel. V případě 20.000-cového platu jsou náklady zaměstnavatele asi o třetinu vyšší. Jako zaměstnanci zvykne firma k platu přidávat různé zaměstnanecké výhody - mobil, služební auto, notebook apod. V případě práce na živnost se v mnoha případech bude od vás očekávat, že si tyto prostředky zajistíte sami. Jako živnostník nemáte právní nárok dovolenou, stravenky, příplatky za práci přesčas a v noci. To vše závisí pouze na dohodě (smlouvě) mezi vámi a vašim obchodním partnerům. Jak živnostník ručíte se všechny své závazky (například způsobenou škodu z nedbalosti) celým svým majetkem - jste připraven na toto riziko? Jako zaměstnanec byste náhradu škody hradili jen do výše trojnásobku průměrného výdělku. Při práci na živnost nemáte takovou právní ochranu jako při zaměstnaneckém poměru - nemáte pracovní dobu \"od-do\", nejste chráněný výpovědní lhůtou, nemáte tak velkou ochranu před nepřiměřenými pracovními podmínkami.Vyplatí se tedy \"jít na živnost\"?
Podle našeho názoru se to vyplatí, pokud Vám zaměstnavatel na živnost nabídne výrazně vyšší odměnu, v případě zmiňovaného příkladu 20.000 by to muselo být alespoň 25 000 korun. Jakou měsíční odměnu si tedy vyžádat? Ideální tolik, kolik zaměstnavatele stojíte jako zaměstnanec. Pro zaměstnavatele by vaše změna práce ze zaměstnání měla přinést výhody i při stejné částce - pokud budete pro něj pracovat jako živnostník, tak se mu sníží náklady, které dosud měl s vámi jako zaměstnancům (náklady na mzdovou agendu, dovolenou atd). Musíte zvážit i podnikatelské riziko - jako zaměstnanec máte některé sociální jistoty, jako živnostník jejich ztrácíte. Vaše smlouva (kontrakt, dohoda) může spíše skončit, vaše náklady se mohou vyšplhat vyšší než jste očekávali. Je třeba zvážit, zda jste ochotni nést toto riziko, které se může odrazit i na vaší \"pohodě\" a následně na schopnosti vykonávat práci. Zejména v případě, pokud máte velké (finanční) závazky. Vezměte v úvahu i to, že jako živnostník si budete muset vést sami účetnictví, podávat daňové přiznání, roční zúčtování zdravotního pojištění a vést další agendu. Budete muset každý měsíc odvádět odvody do pojišťoven a dávat pozor na včasné jejich zaplacení. Zkrátka se živností jsou spojeny další administrativní úkony a více \"byrokratické\" práce.Publikováno: 05. 05. 2017
Kategorie: Práce