Zlato je výbornou investicí nejen pro začátečníky

Přijít k penězům bezpracně většinou nejde, ani když chcete kvůli tomu překročit zákon, natož pak legálně. Existují však cestičky, díky kterým toho lze dosáhnout relativně jednoduše. Jednou z nich je i investování do různých cenných komodit. Ano, není to bez rizika, ale když chcete vydělávat, musíte s tím počítat. Případnou ztrátu financí však můžete korigovat vhodným výběrem komodity. Chcete-li riskovat jen minimálně, nakupte zlato.

Peníze si nepůjčujte

Abyste mohli investovat, budete muset mít dostatečné množství financí. Nemusí se jednat o stovky tisíc, ale minimálně deset tisíc byste mít měli, jinak se vám vynaložená námaha nemůže nikdy vyplatit. Zlatostříbro, platina a další vzácné kovy jsou navíc extrémně stabilní a ani během ideální situace na nich pravděpodobně nevyděláte miliony. Pokud se však smíříte pouze s menším ziskem, budete spokojeni. K tomuto účelu ale nepoužívejte peníze, co máte k dispozici na jiné věci, třeba k zaplacení nájmu či inkasa. Investice do zlata se vám totiž nemusí vždy vyplatit, a když ano, pak to většinou trvá déle než jen pár dní. Také proto byste si neměli k tomuto účelu peníze půjčovat. Opět se kvůli tomu můžete dostat zbytečně do potíží a těm je lepší se vyhnout. Jednoduše řečeno, nemáte-li peníze navíc, které můžete obětovat, na investice zapomeňte.

S nákupem i prodejem vyčkávejte na správnou chvíli

O pár řádků výše bylo naznačeno, že je nezbytné vybrat si k nákupu i prodeji vhodnou dobu. Jedná se o podobnou situaci, jako když studujete nabídkový leták supermarketu a hlídáte si třeba ceny jogurtů. Jsou-li ještě příliš drahé, necháte si zajít chuť. Jakmile se ovšem dostanou na vhodnou cenovou hladinu, jdete si pro ně. Se zlatem a v podstatě i s dalšími komoditami je to víceméně stejné. Prostě čekáte na vhodný okamžik. Ten pro nákup se dá docela snadno identifikovat. Jde o ekonomicky klidné období, kdy nehrozí žádné dlouhodobé výkyvy na burze a vše šlape tak, jak má. V takovém případě je vhodné zlato nakoupit, jelikož bývá nejlevnější. Prodej byste měli zvažovat ideálně během velkých krizí. V takových dobách nakupují zlato hlavně velcí investoři, kteří se jím chtějí jistit. V takových chvílích obvykle prodáte zlato s tučnými zisky. Není ovšem nutné vždy čekat na nějakou dlouhou vleklou krizi. Rovněž existují sice krátké, nicméně pro majitele zlata velmi důležité okamžiky, kdy se hodnota zlata neúměrně navyšuje. K takovýmto chvílím dochází hlavně kvůli přerušení těžby, případně hrátkám na velkých burzách. Proto je vhodné toto hlídat, jinak vám může uniknout ten pravý čas vhodný k velkému výdělku.

Podoba zlata

V případě, že nechcete investovat do zlata tím, že nakoupíte akcie těžařských společností, ale dáváte raději přednost něčemu hmatatelnějšímu, nezbývá vám víceméně nic jiného, než nakoupit buďto slitky, nebo investiční mince. Slitky se prodávají ve formě cihliček. Ty vypadají docela neskladně, ovšem není potřeba jich kupovat velké množství. Existují samozřejmě i levné slitky za pár tisícovek, ale klidně si můžete pořídit cihličku, co stojí milion. Vše záleží pouze na velikosti, a hlavně ryzosti daného produktu. Nechcete-li utrácet příliš mnoho, případně nemáte dostatečné množství místa v sejfu, budou pro vás vhodnější investiční zlaté mince. I ty mohou mít velkou cenu, často však nejen nominální, ale i sběratelskou. Každá mincovna na planetě totiž produkuje takzvané sběratelské edice, které jsou zájemcům k dispozici pouze v omezeném množství. Kousky z takovýchto edic mají často vyšší hodnotu pro sběratele než na investičních trzích. Většinou takové mince poznáte podle krásného zpracování. Mnohdy jsou na nich zobrazeny důležité události, místa, případně panovníci jako byl Karel IV. K dispozici jsou samozřejmě i klasické zlaté mince obdařené jmény, znamením zvěrokruhu či úplně čisté. Tyto kousky se hodí například i jako dárek k nějaké významnější příležitosti. Čisté mince navíc lze obohatit u profesionálního rytce třeba o blahopřání.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová