Začněte nový rok s levnějším povinným ručením - jak na výpověď a kde najít levnější?

V posledních letech se motoristé setkávali převážně s klesající cenou povinného ručení, avšak tato doba je téměř u konce. Většina pojišťoven bude nucena zvýšit ceny za tento typ autopojištění, jelikož výše škod mnohdy přesahuje částku vybranou na samotném povinném ručení. K postupnému zdražování již v současné době dochází a spoustu řidičů své povinné ručení přeplácí. Jak najít levnější a jak postupovat při výpovědi současného pojištění? Bez povinného ručení se člověk v žádném případě neobejde, jedná se totiž o zákonné pojištění. Řidičům, kteří využívají svá vozidla bez jeho sjednání, hrozí pokuta ve správním řízení až 50 000 Kč. Mnoho lidí však povinné ručení zaměňuje s pojištěním havarijním. V případě nehody se právě povinné ručení postará o pokrytí škod způsobených protistraně i na zdraví jiných osob. Druhé zmiňované pojištění pak slouží k pokrytí škod vzniklých na viníkově vozidle. A jak najít levnější povinné ručení?

Kde hledat ty nejvýhodnější nabídky

Trh s nabídkami autopojištění roste každým rokem a pro běžného uživatele se stává nepřehledným. I proto mnoho řidičů nezajímá fakt, že by za zákonné pojištění mohli platit méně než doposud. Ideálním pomocníkem při hledání těch nejlepších nabídek jsou kalkulačky povinného ručení, jež agregují nabídky jednotlivých společností. Na základě zvolených parametrů obdrží řidič seznam dostupných pojištění, a poté už si jen stačí vybrat to, které se mu nejvíce zamlouvá. Je to opravdu tak jednoduché, jak to zní. Porovnání jednotlivých nabídek probíhá naprosto nezávazně, tudíž ani zde člověk nikterak nepřeplácí. V dnešní době už není třeba obcházet kamenné pobočky pojišťoven a poptávat se po jednotlivých nabídkách. Celý proces probíhá online, navíc z pohodlí gauče. Tyto kalkulačky fungují de facto jako srovnávače. Ceny jednotlivých pojištění jsou zde seřazeny vzestupně od těch nejlevnějších, a tak máme k dispozici naprosto přehledný výčet. Již zmíněné srovnávače jsou k dostání například na serveru 123ruceni.cz, který se zaměřuje na vyhodnocování těch nejvýhodnějších nabídek na trhu.

Výpověď současného povinného ručení

Abychom mohli začít využívat nově zvolené povinné ručení, je nejprve nutné ukončit platnost toho stávajícího. Existuje celá řada faktorů, které je třeba brát v potaz, avšak samotný proces ukončení povinného ručení nemusí být nikterak složitý. Jedním z nejčastějších důvodů, kdy dochází k jeho výpovědi, bývá konec pojistného období. Povětšinou se smlouva každým rokem automaticky prodlužuje, pokud však řidič podá výpověď povinného ručení alespoň 6 týdnů před samotným vypršením, k tomuto obnovení již nedojde. I v případě nové smlouvy lze pojištění zrušit, navíc bez udání důvodu. Tento akt je však nutné vykonat nejpozději do 2 měsíců od jejího uzavření. Po uplynutí této doby již bude řidič nucen hradit zbytečné storno poplatky. Smlouvu lze vypovědět i v případě, že je motorista nespokojený s vyřízením proběhlé pojistné události. Jedinou podmínkou je včasné doručení samotné výpovědi, a to nejpozději do 3 měsíců od oznámení vzniku pojistné události. V neposlední řadě bývá pojistka vypovězena při prodeji vozidla. Zpravidla se jedná o nejčastější důvod výpovědi povinného ručení. Po sepsání kupní smlouvy řidič zašle její kopii svému pojistiteli, který platnost pojistky ukončí. Pojišťovna navíc vrátí stávající přeplatek. Obecně platí fakt, že výpověď dohodou není snadná. Pojišťovny uznávají pouze závažnější důvody a ve většině případů nerady přistupují na ukončení probíhající smlouvy. I proto je vhodné podat výpověď v pravý čas a do budoucna tak ušetřit. Každá společnost se svými podmínkami liší, a proto bychom neměli opomíjet jejich prostudování.

Publikováno: 15. 02. 2021 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová