4 tipy, jak tisknout levněji a ušetřit spoustu peněz

Když snížit výdaje, tak na všech frontách. Pokud jste zaznamenali, že vás tisk dokumentů a fotek stojí mnohem více, než jste ochotni platit, dodržujte následující zásady. K dosažení výrazné úspory vám pomůže několik jednoduchých tipů. Tisknete-li opravdu často, ušetříte minimálně několik set korun za měsíc.

1. Neplaťte za nepotřebné funkce

Velké úspory můžete dosáhnout již při výběru tiskárny. Lidé mají tendenci kupovat věci, které nepotřebují – promyslete si proto předem, zda funkce vyhlédnutého modelu skutečně využijete. Specialitky, které byste reálně použili dvakrát do roka, nechte na copycentru. A zároveň zvažte, co budete nejčastěji tisknout (černobílé dokumenty, fotky...?). Podle toho zvolte inkoustovou, nebo laserovou tiskárnu.

2. Šetřete především na náplních

Zdaleka největší úspory při tisknu dosáhnete nákupem levnějších náplní. Porovnejte si předem ceny a pořiďte si tiskárnu, jejíž náplně jsou cenově dostupnější. A pozor – na náplních můžete ušetřit ještě jednou, pokud originální tonery či cartridge vyměníte za tzv. kompatibilní. Jaký je mezi nimi rozdíl? Zatímco originální tonery OKI (potažmo kterákoliv jiná značka) pochází z produkce výrobce tiskárny nebo firmy, která se značkou spolupracuje, kompatibilní tonery vyrábí jiný subjekt. Liší se především cenou. Za originální náplně zaplatíte až několikanásobně více než za kompatibilní tonery Xerox. Musíte si však ohlídat kvalitu a nakupovat pouze u solidních prodejců, kteří nabízí prověřené, certifikované zboží. Pak je kvalita tisku srovnatelná.

3. Tiskárnu udržujte v perfektní kondici

Nechcete-li zakrátko opět nuceně investovat do nové tiskárny, nezapomeňte zařízení čistit. Alespoň jednou za čas ji otřete od prachu – a především si ohlídejte vyschnutí tiskové hlavy. Pokud tisknete „jednou za rok“, vytiskněte čas od času zkušební stránku.

4. Pohrajte si s nastavením tisku

Spoustu barvy ušetříte správným nastavením tisku (dokumenty bez grafiky bez obav tiskněte v režimu horší kvality, na textu ji nepoznáte). A když nemusíte, netiskněte barevně a zbavte dokument nepotřebných obrázků – právě tyto prvky jsou na spotřebu barvy zdaleka nejnáročnější.

Publikováno: 22. 07. 2019 / Aktualizováno: 12. 06. 2023

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová