Bohatý a elegantní svět dámských topů

V oblasti módy  jsou topy, co do důležitosti, vskutku na předním místě. Skoro to vypadá, že se na ně nevztahují žádné hranice. Jsou stylově velmi různorodé a liší  se podle typu postav, různých příležitosti či ročních  období. V tomto článku se zaměříme zejména na dámské elegantní topy. Řekneme si, jaké prvky a textilie kombinují a také, jak působí na opačné pohlaví.

Znáte základní terminologii?

Mnohdy je složité různé modely efektivně rozlišit použitím správných výrazů. Ty jsou, jak jinak, přeneseny z angličtiny. Pojďme si tedy jednotlivé kategorie pojmenovat:
  • Modelům bez rukávů, které na hrudi udržují ramínka, se říká "tank top".
  • "Crop top" je výraz pro modely s kratičkými rukávy či ramínky, kryjící pouze hruď a odhalující bříško a boky.
  • Tzv. "tubový top" je označení pro oděv držící pouze na prsou a bocích ženské postavy.
  • Je-li oděv na těle zajištěn jedním pruhem textilie omotaným kolem krku, jedná se o "halter top". Výběr doplňují například rolákové varianty. V dnešním nasyceném světě módy bychom ale jistě našly další kategorie, které se nekonečně kombinují a překrývají.

Při výběru zapojte vlastní fantazii

Znáte-li zásady pro kombinování barev a materiálů, můžete se na vašem outfitu doslova “vyřádit”. Topy můžete kombinovat takřka se všemi druhy oblečení. Ať už milujete kalhoty a džíny, nebo krátké či dlouhé sukně, správně zvolený vršek vždy pomůže podtrhnout linie vašeho těla a dá vyniknout přirozené barvě očí a vlasů.

Přizpůsobte výběr dané příležitosti!

Vždy je třeba zvažovat,  pro jakou příležitost top volite. Můžete tak zazářit, jak na obchodní schůzce či v práci, tak na srazu bývalých spolužáků či na narozeninové slavnosti. Pro seriózní a slavnostní chvíle můžete  vybírat z velkého množství výjimečně krásných a elegantníchvýrobků. K dispozici i mnoho lehčích modelů, hodících se například pro zahradní párty u bazénu či na procházku letním městem.

Nepřeberné množství módních prvků

Kategorie topů jimi doslova překypuje. Návrháři se předhánějí v originalitě a  zvláštnostech. Krk může zdobit krajka, límeček nebo třeba tzv. "choker", což je pásek, který ho obepíná. Délka rukávů se může lišit, obvykle jsou krátké. Pro elegantnější typy jsou ovšem dlouhé rukávy oblíbenou volbou. Jednotlivé kusy se také liší hloubkou výstřihu. Zatímco v některých ženy vypadají cudně, jiný je promění v divokou šelmu. Co se týče zapínání, popularitě se těší  zipy, tradičnější volbou jsou knoflíky z rozmanitých materiálů, jednoduché nebo zdobené vázací stuhy. Topyjsou často zdobeny  bižuterií či kovovými doplňky. Luxusní kousky se mohou pyšnit pravými drahokamy či dražšími druhy kovu.

Materiál topu ovlivní vlastnosti i cenu

V nižší cenové kategorii dominují zejména umělé materiály. Jejich výhodou je právě nízká cena a pružnost, dobře sají a odvádí pot a jsou prodyšné. Díky jejich vysoké odolnosti jim není třeba věnovat zvláštní pozornost při praní a sušení. Využívají se například polyamid, polyester a elastan v různých poměrech. Typickým zástupcem přírodních vláken je bavlna. Při praní se ovšem může žmolkovat, což je její hlavní nevýhodou. Pro vylepšení vlastností a snížení ceny se samozřejmě  využívají tkaniny kombinované z  přírodních a umělých vláken.

Kolik utratím za ten správný outfit?

Na tuto otázku opravdu neexistuje univerzální odpověď. Záleží pouze na tom co je pro vás důležité. Na trhu je velký výběr modelů, které poskytnou “hodně muziky” i za málo peněz. Jejich životnost bude nejspíš kratší, určitě s nimi, ale stihnete, udělat hodně parády. Na druhém konci spektra jsou opravdu luxusní kusy, vyrobené z nejjemnějších tkanin a navržené opravdovými hvězdami módního světa. Jsou sice dražší, při správném zacházení však mohou sloužit opravdu dlouho. Jaké jsou vaše oblíbené topy? Napište nám komentář!

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová