Byty k pronájmu v Mariánských Lázních jsou s ohledem na pandemii o něco levnější

Různé byty k pronájmu v Mariánských Lázních bývají nabízeny takřka na každém realitním webu. Pokud hledáte střechu nad hlavou právě v tomto západočeském městě , pak jste to už určitě také zaznamenali. A zřejmě vám neunikl ani fakt, že je z čeho vybírat. A co víc. Přestože se jedná o velice žádanou lázeňskou lokalitu, ani s cenami to není tak dramatické, jak by se dalo očekávat.  Proč  jsou zde byty dnes přece jen dostupnější, než v minulosti? Na to si na následujících řádcích odpovíme poměrně snadno. A má smysl vyčkávat na ještě výraznější zlevnění, nebo je lepší vzít, co se právě nabízí? S rozluštěním této hádanky to už bude o poznání složitější. Tak pojďme na to!

Byty k pronájmu hledají i lázeňští hosté

Zájem o nájemní byty byl právě v Mariánských Lázních vždy o poznání vyšší, než je běžné ve většině tuzemských měst obdobné velikosti. Není divu. „Mariánky“ mají  svým obyvatelům i návštěvníkům vždy co nabídnout. Je proto zřejmé, že krom lidí, kteří zde mají jednoduše v úmyslu žít, tvoří nemalé procento zájemců také lázeňští hosté. Celá řada z nich totiž dává před klasickým hotelem přednost ubytování v soukromí. Proto si raději si zajistí byt. Někdy jen na dva či tři týdny, jindy i na výrazně delší dobu. To se musí na cenách vždy nakonec nějakým způsobem projevit. Nyní však na místním trhu s pronájmy dochází k celkem unikátní situaci.O co jde?

Obsazenost řady hotelů klesla až pod 25 %

Dlouhotrvající hospodářský růst minulých let  měl mimo jiné za následek nepřetržité a velmi výrazné zdražování tuzemských nemovitostí. Celkem pochopitelně s tím šlo ruku v ruce i postupné zvyšování činží.  Pandemie nemoci COVID 19  však touto situací neočekávaně otřásla. S ní související celosvětový útlum cestovního ruchu má totiž nezanedbatelný vliv na významný pokles poptávky jak po ubytování hotelového typu, tak i po soukromých nemovitostech určených k pronajmutí. Není bez zajímavosti, že obsazenost celé řady zdejších hotelů dramaticky klesla až pod hranici 25 %.

Cenový propad?

Nižší poptávka po ubytování v  hotelech a nájemních bytech logicky  vyvolala určité zlevnění. Cenový propad ovšem není tak zásadní, jak by se při pohledu na statistiky o klesající návštěvnosti Mariánských Lázní dalo očekávat. Nicméně i realitní trh může podobně jako i jiné segmenty ekonomiky reagovat na danou situaci se zpožděním. Není proto vyloučeno, že se činže ve městě v dohledné době ještě sníží. A to obzvláště tehdy, přetrvají-li restrikce spojené s COVIDEM 19 například až do léta následujícího roku. Uvidíme.

Průměrné nájmy v Mariánských Lázních (09/2020)

DISPOZICE NEJČASTĚJŠÍ NÁJEMNÉ
Garsoniery a 1+1 6 000 – 7 500 Kč
2+kk a 2+1 8 500 – 12 000 Kč
3+kk a 3+1 12 500 – 14 000 Kč
4+kk  větší 14 000 – 17 000 Kč

Jaké  možnosti máte při hledání pronájmu?

Pokud potřebujete bydlet rychle  a narazili jste na inzerát nabízející byt podle vašich představ i finančních možností, pak jistě nebudete váhat . Jestliže však na střechu nad hlavou nepospícháte, máte v zásadě dvě možnosti:
  1.   POČKEJTE SI
Klidně vyčkejte. Jde sice do značné míry o věštění z křišťálové koule, není však vyloučeno, že již zmiňovaná protipandemická opatření, v jejichž důsledku dochází k výraznému omezení cestování, zahýbou s nájmy ještě víc než doposud. Výrazně ubývá jak turistů zahraničních, tak i těch tuzemských, což je citelně znát právě v takových lázeňských  městech, jako jsou Mariánské Lázně. Řada lidí u nás začíná navíc řešit vyloženě existenční potíže. Ti pobyt v lázních rozhodně plánovat nebudou.
  1.  JDĚTE DO TOHO!
Na druhou stranu mohou nepříjemnosti spojené s COVIDEM utichnout i v řádu několika málo měsíců. Potom se vše, včetně cestování a běžného fungování ekonomiky, nejspíš docela rychle vrátí více méně do normálu. Nějaké zásadní snižování činží, na které byste snad nyní chtěli spoléhat, pak rozhodně nenastane. Rozhodnutí tedy nebude být právě snadné.

Majitel vám váhá svůj byt poskytnout?

Jistě, i to se navzdory klesající poptávce může stát. Vybrali jste si byt a domluvili jeho prohlídku. Souhlasíte se všemi podmínkami, které si majitel nemovitosti klade, jste připraveni složit první nájem a kauci, a přesto se podpis smlouvy se poněkud zadrhává. Vlastník bytu třeba tvrdí, že má více zájemců. Pokud o pronájem opravdu stojíte, neváhejte nabídnout něco navíc. Zvyšte dobrovolně kauci, jestliže je to ve vašich možnostech a přidejte klidně i reference od vašeho zaměstnavatele. Ať je zřejmé, že budete solidním nájemníkem! A jen tak mimochodem, učinili jste už s nějakým pronajímatelem takovou zkušenost, která by stála za zmínku? Podělte se o ni s námi!

Publikováno: 30. 11. 2020

Kategorie: Reality

Autor: Katka Jandlová