CFD: Co je to a jaký je rozdíl mezi ním a reálným aktivem?

Každý, kdo se začne zajímat o obchodování na burzovních trzích, brzy narazí na pojem CFD. O co jde a v čem se liší od reálného aktiva (Real Asset)? Odpovědi najdete v tomto článku.

CFD = Contract For Difference

Zkratka CDF znamená Contract for Difference, což je česky smlouva o rozdílu ceny. Jedná se o nástroj, který obchodníci využívají pro obchodování a spekulace ohledně cenových rozdílů. Nejedná se však o nákup podkladového aktiva (např. akcie, kovu, komodity atd.).

Akcie vs CFD – v čem je rozdíl?

Zřejmě vás nyní napadlo, v čem tkví zásadní rozdíl mezi obchodováním s akciemi a CFD. Vysvětlíme si to hezky popořádku. Pokud se rozhodnete pro nákup akcií, budete si muset otevřít účet u brokerské společnosti. Hodnota finanční páky nebude větší než 1:20, což je pro obchodníky s menším kapitálem poměrně limitující. Taková páka příležitosti k obchodování značně limituje. Burzovní trhy obvykle umožňují obchodování od 1 lotu, což odpovídá 100 ks akcií. V případě dražších akcií má trader s omezeným kapitálem smůlu (např. maržové požadavky na akcie v hodnotě 150 USD činí 150×100 = 15 000 USD). Samozřejmě se nabízí možnost obchodování s akciemi za nižší cenu (na trzích lze najít cenné papíry v hodnotě 0,01 USD). Je třeba také připočíst náklady na platformu (měsíční poplatek) a provizi za každou otevřenou/uzavřenou pozici (průměrně obchodníka vyjde na cca 4 000 USD za rok). Za udržování pozic přes noc si někteří brokeři neúčtují nic, u jiných narazíte na určité podmínky. Kromě výdajů může obchodník počítat i s pozitivními příjmy – dividendami. Cílem traderů však obvykle není inkasování výnosů, ale spekulace na vzestup ceny. A teď něco o CFD obchodování. Pro obchodování s rozdílovými smlouvami je typická vyšší páka. Díky tomu se obchodníkům významně rozšiřuje seznam investičních instrumentů a odpadají omezení ohledně prodeje a nákupu. Minimální velikost je 0,1 lotu, maximum omezeno není. V případě CFD je možné vydělávat také na poklesu ceny aktiva. V čem je háček? Pro CFD jsou typické i některé nevýhody, které by měl každý trader důkladně zvážit. Vyšší finanční páka sice umožňuje vydělávat více, ale zároveň zavání vyšším rizikem. Mezi další negativa patří nejednotnost v kontraktech, pravidlech a poplatcích.

Resumé – jaký typ obchodování zvolit?

Jsou pro vás lepší akcie, nebo CFD? To musíte zvážit sami. Pro obchodníky s malým vstupním kapitálem se CFD jeví jako příležitost ke snadnému vstupu do světa tradingu, nicméně faktem zůstává, že pro většinu traderů (74-89 %) je obchodování s CFD ztrátové.

Publikováno: 24. 08. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová