Co bude dál s korunou, která patří k silným měnám?

Pokud sledujete investiční trh nebo se jen pravidelně zajímáte o kurzy měn, respektive o kurzy třeba eura nebo o kurz dolaru, zjistili jste, že v nedávné době česká koruna rapidně posílila vůči ostatním měnám. Psalo se o tom prakticky na každém online magazínu, nabízí se však otázka, jestli tak tomu bude i nadále, jestli koruna skutečně bude sílit i dál.

I když koruna ještě nepřekročila svůj někdejší rekord, je na skvělé částce. Pohybuje se jen pár haléřů nad pětadvaceti korunami, což je opravdu skvělý kurzu, jehož ocení hlavně ti, kteří plánují dříve nebo později vycestovat do zahraničí na dovolenou nebo za zábavou. V současné době dělá třeba silný kurz koruny radost lyžařům, které najednou nestojí dovolená tolik jako vloni, kdy byl kurz zcela jiný než dnes.

Jak to bude s korunou dál?

Jak jsme zmínili, nabízí se jedna otázka, a sice jak to bude s korunou dál, co od koruny můžeme očekávat. S korunou je to stejné jako s mnohými dalšími měnami, a sice je to hodně o rizicích, které může způsobit hospodářská recese nebo ekonomická krize. Podle odborníků k ekonomické krizi má co nevidět dojít, ale jak to konkrétně ovlivní korunu, to nelze stoprocentně říct.

Na korunu se také může projevit výsledek aktuálního střetu Spojených států amerických a Íránu, což je asi nejsledovanější střet za poslední dobu, který může mít negativní dopad na celý svět, nejen na naši malou evropskou zemičku.

Koruna je stále podhodnocená

Na korunu může mít vliv samozřejmě i řada dalších faktorů. Vypíchnout můžeme třeba ještě nedávný brexit. I když na ni má nyní leccos vliv, pravdou je, že je koruna stále silně podhodnocená vůči dominantnímu trendu. Zejména v posledních dvou letech je neustále v pohybu a boří domněnky a očekávání. Za poslední léta je však podhodnocená právě nyní nejméně.

Publikováno: 28. 02. 2020

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová