Co exekutor nesmí zabavit?

Dostat se do exekuce rozhodně není nic příjemného. Ačkoliv ale mají exekutoři pověst nemilosrdných vymahačů, i oni se musí řídit určitými pravidly. Existují například věci, které vám zabavit v žádném případě nesmí. Pokud se dostanete do tíživé finanční situace, je samozřejmě nejlepší snažit se situaci co nejdřív vyřešit poplacením všech dluhů. Pokud vlastníte nemovitost, kterou akutně nepotřebujete k bydlení, zvažte rychlý výkup garáže, výkup chaty a chalupy nebo výkup pozemku. Případně můžete prodat automobil či jiné věci, bez kterých se obejdete, a zbavit se finančních závazků.

Co do exekuce nespadá?

Když ale přeci jen dojde na exekuci, bude pro vás méně stresující, pokud budete vědět, na jaké věci vám exekutor nesmí sáhnout. Například vám nesmí zabavit věci, které vy nebo vaše rodina nezbytně potřebuje k uspokojení základních potřeb, ke studiu či výkonu povolání nebo to, co by bylo v základním rozporu s morálními pravidly. Jde například o finanční hotovost do výše dvojnásobku životního minima, domácí mazlíčky nebo základní vybavení domácnosti. Co si představit pod základním vybavením? Patří sem třeba lednice (jedna na domácnost), postel, stůl, židle, nádobí, obyčejné přikrývky a polštáře. Pokud v domácnosti žije dítě, pak sem spadá i pračka. Exekutor dále nesmí zabavit hygienické potřeby, běžný oděv, studijní a náboženskou literaturu a dětské hračky. Nemusíte se bát ani o osobní předměty, jako jsou písemnosti nebo fotografie, snubní prsten, svatební šaty, medaile, diplomy a předměty s osobním věnováním od blízké osoby.

Co když dlužník nebydlí na adrese trvalého bydliště?

Pozor na to, že exekutor nemusí provádět exekuci pouze v místě trvalého bydliště dlužníka, ale může zavítat i na místo, kde se dlužník zdržuje nebo má věci. Vlastník nemovitosti nemusí být návštěvě přítomen, je ale možné do 30 dnů podat návrh na vyškrtnutí věci z exekučního soupisu a doložit listiny, které potvrdí, že věc dlužníkovi nepatří.

Publikováno: 30. 11. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová