Jak si zařídit domácí kancelář (homeoffice)

Podnikáte nebo pracujete z domu? Máme pro vás tipy pro ergonomii vašeho domácího pracoviště:  jak si vybrat správný stůl, židli, monitor, klávesnici. V dnešním článku se podíváme na zařízení domácí kanceláře. Nebudeme rozebírat technické parametry, ale zaměříme se na ergonomii pracovního místa.

Home office: vaše domácí kancelář

Ať už pracujete nebo podnikáte z domu, je důležité mít na práci vyhrazené místo. Ideální je samostatná místnost, kde se můžete nerušeně věnovat práci, ale může to být klidně i koutek v obývacím pokoji. V každém případě by mělo jít o místo, kde se věnujete výhradně práci. Nevhodné je například zřídit si pracovní místo v ložnici. Pokud je vaše domácí kancelář součástí jiné místnosti (kuchyň, obývací pokoj), snažte se ji alespoň opticky předělit od zbývající části místnosti. Ve své pracovní kanceláři či koutku nedělejte žádné jiné aktivity - v opačném případě se vám práce začne míchat s jinými (zejména relaxačními) činnostmi a brzy se vám může přeplnit věcmi, které na práci nepotřebujete. Základními nástroji v každé domácí pracovně jsou určitě pracovní stůl, kancelářská židle, počítač nebo notebook, světlo a úložné prostory.

Pracovní stůl

Váš pracovní stůl by měl být dostatečně velký, abyste na něm mohli pohodlně pracovat i s rozloženými dokumenty. Jeho výška by měla být nastavitelná, abyste si dokázali nastavit ideální polohu. Vyberte si takový stůl, který má dostatek místa pro vaše nohy - obloukem se vyhněte takovým počítačovým stolkem, které mají pod stolovou deskou různé poličky na tiskárnu a pod., které vám ubírají z místa pro nohy. Vaše páteř se vám za to poděkuje. Stůl by měl být spolu s nohami stolu dostatečně pevný, aby se například nerozkmital při tlačení na inkoustové tiskárně. Je vhodné, pokud má na zadní straně pracovní desky otvory, přes které můžete provléknout počítačové kabely.

Kancelářská židle

Upřímná rada zní: nekupujte levné kancelářské židle. Cena kvalitní židle vhodné pro dlouhodobou práci začíná někde kolem 150-200 EUR. Tato investice se opravdu vyplatí - čím lepší židle, tím se vám bude lépe pracovat a méně vás bude bolet záda a celé tělo. Nekupujte kožené manažerská křesla - ty nejsou určeny na delší práci za PC. Při výběru židle se soustřeďte především na ty, které mají označení "vhodné pro dlouhodobou kancelářskou práci". Vaše nová židle by měla být výškově nastavitelná, nastavitelný by měl být i sklon opěradla. Důležitá je bederní opora. Doporučujeme i područky.

Monitor

Vyberte si takový monitor, který má stojan s nastavitelnou výškou. Tuto možnost nabízejí pouze vybrané modely, ale vyplatí se to. Druhou alternativou je dokoupit k monitoru ramenový držák. Ten má několik výhod: umožňuje výškové nastavení polohy monitoru, monitor si můžete přesouvat blíže nebo dále podle potřeby (jako právě sedíte) a nezanedbatelnou výhodou je, že vám nezabírá žádné místo na stole.

Klávesnice a myš

Doporučujeme používat bezdrátovou klávesnici a myš. Zbavíte se tak množství kabelů na stole - spolu s Ramenové držákem získáte ideální pracovní místo, kde vám na stole nebudou překážet žádné kabely. S bezdrátovou myší a klávesnicí se také lépe zachází - nepřekáží vám při pohybu žádný kabel. Vyberte si takovou myš, která ergonomicky sedne do vaší ruky. Klávesnice by měla být ideálně nízkozdvihových - na takové se nejlépe píše, zvláště pokud píšete všemi deseti prsty. Praktické je, aby klávesnice byla vodotěsná - to pro případ, že se vám na ni ráno podaří vylít kávu :)

Počítač

V tomto článku se nezabýváme technickými parametry, takže o počítači si řekneme jen tolik, že by měl být umístěn tak, aby vám nepřekážel na stole a aby vás neobtěžoval hluk počítače. Vhodné umístění je na zemi - na nějaké podložce, která bude tlumit hluk a vibrace (na koberci nebo na kuse gumové podložky). Kolem počítače by měl být dostatečný prostor, aby do něj a z něj mohl proudit vzduch, který chladí vnitřnosti počítače. Pokud používáte na práci notebook, doporučujeme k němu dokoupit monitor a externí klávesnici a myš. Bez těchto tří doplňků je dlouhodobá práce s notebookem nepraktická a neprospívá zdraví - například monitor byste měli mít přímo před sebou (ne šikmo dolů) a jeho horní hrana by měla být ve výšce vašich očí, a to se při práci s notebookem nedá dosáhnout. Budete tak dívat stále dolů a váš krk bude příliš namáhat. Alternativou je je stojan na notebook, který vám umožní nastavit správný sklon a výškové umístění obrazovky.

Světlo

Světlo v místnosti, ve které pracujete, je dalším důležitým bodem pro zpříjemnění práce. Neumísťujte svůj pracovní stůl rovnou před okno - i kdyby jste měli jakýkoli nádherný výhled. Pokud se díváte do monitoru, zpoza kterého vám do místnosti přes okno proniká denní světlo, vaše oči se extrémně namáhají. Ty při takových světelných podmínkách musí zvládat obrovský kontrast a rychle se unaví. Nevhodné je i každé interiérové světlo, které svítí přímo na monitor. Kromě nepříjemných odlesků od monitoru přímé světlo unavuje oči. Vhodná je například stolní lampa namířena směrem nahoru - odražené světlo od stropu a od stěn bude dostatečné pro práci za počítačem a nebudou vás z něj bolet oči. Vhodná je stolní lampa na pohyblivém rameni, kterou si můžete přemístit a natočit podle potřeby a dostupného vnějšího světla v průběhu dne.

Odkládací prostory

Pro podnikání z domova budete potřebovat nějaké úložné prostory na dokumenty. Ideální je mít vše po ruce. Například zásuvková skříňka blízko stolu, nebo regál na pořadače za vašimi zády. Blízkost takových úložných prostorů je důležitá pro udržení pořádku a systému ve vašich dokumentech. Čím dále bude takový odkládací prostor na dokumenty od vašeho stolu, tím více se budou dokumenty kupit na vašem pracovním stole.

Publikováno: 20. 10. 2018

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Jakub Vohradský

Tagy: jak zařídit domácí kancelář | jak zařídit homeoffice