Každý čtvrtý Čech čelí riziku dluhové pasti. Poslední záchranou jsou konsolidace a refinancování

Možná je to i váš případ: vyčerpaný kontokorent k běžnému bankovnímu účtu, dvě téměř prázdné kreditní karty a navrch běžný spotřebitelský úvěr. Celková výše splátek ohrožuje rodinný rozpočet, a jakmile se vám připlete do cesty byť jen sebemenší výdaj, finanční plán se zhroutí jako domeček z karet. Nezoufejte – nejste první ani poslední. Rizikovému zadlužení čelí čtvrtina Čechů. Spoustě by přitom pomohlo sloučení neboli konsolidace.

Co je to konsolidace a jak vám může pomoct z dluhové spirály?

Hradit jednu splátku zvládne každý. Ale když jsou tři, čtyři či více? Kromě toho, že vám z takového množství málem praská hlava, musíte hradit spoustu poplatků. Kromě splátky jistiny a úroků jsou to např. poplatky za vedení úvěrového účtu, pojištění schopnosti splácet a další obvykle položky, které společně výrazně navyšují celkovou splatnou částku. Vraťme se však ke konsolidaci půjček. K čemu je tento finanční produkt dobrý? Jedná se o sloučení všech závazků do jediné půjčky. Poskytovatel (bankovní či nebankovní společnost) vám dá k dispozici částku, kterou použijete na umoření stávajících půjček a následně budete splácet jedinou splátku. Se sloučením dluhů zvaným též půjčka pro zadlužené jde ruku v ruce i snížení měsíční splátky (ovšem není podmínkou), a to v závislosti na nastavení splátkového kalendáře.

Na co si dát pozor?

Konsolidace půjček je bezesporu užitečný produkt, ale stále jde o půjčku, a proto je důležité hledat nabídku s co nejnižším RPSN. Zájemce o sloučení by si měl zároveň ohlídat případné poplatky za předčasné splacení úvěrů. Spoustu času, starostí a hlavně peněz vám ušetří Navigátor úvěrů, který sleduje aktuální nabídky konsolidací a refinancování od bankovních i nebankovních společností a nabízí jejich přehledné srovnání.

Publikováno: 10. 04. 2019 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová