Nakupujete nebo prodáváte automobil? Několik věcí je nutné si pohlídat

Prodej automobilu stejně jako nákup vozidla je velká věc. Aby vám tento krok v budoucnu nepřidělal spíše více vrásek na čele než radosti, je důležité si ohlídat několik věcí. Zejména pokud se k prodeji automobilu rozhodnete jít jinou cestou než skrze výkup auta, který je rozhodně rychlejší a také po mnoha směrech výhodnější cestou.

Kupní smlouva? Pozor na ty, které jsou na pár kliknutí

V současné době si mnohé společnosti (a autobazary nevyjímaje) zakládají na rychlosti vyřizování prakticky všeho, co vyřídit lze. Začíná to smlouváním o bankovních produktech a končí to koupí automobilu, který si mimochodem také můžete koupit na pár kliknutí s tím, že smlouvu na pár kliknutí také uzavřete. A právě na tento scénář si dejte pozor. Pár kliknutí je sice otázkou chvilky, na druhou stranu vám to může zadělat na pořádné problémy. Zejména pokud si dostatečně nepřečtete smlouvu. Sledujte hlavně věci napsané pod čarou a také případné sankce, které se i na prodej či koupi vozidla mohou vztahovat.

Evidenční kontrola? Není třeba, říkají

Pokud se rozhodnete koupit automobil z druhé ruky čili od někoho, kdo ho prodává jakože po době svého užívání, buďte opatrní hlavně na informaci, že prý byla provedená evidenční kontrola na STK. Před změnou vlastníka musí auto takovou kontrolou projít a obvykle se provádí na počkání, ale mnohdy prodejci chtějí prodej tak uspěchat, že tento krok zanedbají. Ovšem kupujícímu o tom neřeknou a budou mu tvrdit, že je auto skutečně připraveno na prodej. Od provedení evidenční kontroly se však následně odvíjí i řada dalších věcí, a to například i výše kupní ceny.

Povinné ručení do přepisu vozidla

Co si také ohlídejte v případě koupě automobilu je sjednání povinného ručení. O to se však staráte vy jako kupující. Bez této nutnosti nemůžete vyjet na silnici, i proto se velmi často preferuje způsob sjednávání povinného ručení prostřednictvím telefonu.

Publikováno: 28. 12. 2022

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová