Kde se vzaly názvy měn, aneb něco ze světa peněz

Prakticky denně je používáme. A bez nich bychom neměli prakticky nic. Dokonce ani jídlo. Řeč je o penězích, které dnes bereme jako samozřejmost. A není to tak. Ještě před několika tisíci lety peníze dnešní podoby neexistovaly. Kurzy měn se neřešily a neexistovala ani žádná měnová kalkulačka. Dnes je však všechno jinak. Každá měna má svůj název a příběhy tohoto vzniku jsou mnohdy velmi zajímavé. Pojďme se s příběhy názvů měn seznámit.

Měna v Kirgízii

Jak už bylo zmíněno, prakticky každá země má svou měnu a ta měna má svůj název. A u mnoha z nich je velmi zajímavý příběh, jak se název měny získával. Jinak tomu není ani v případě měny, která koluje v Kirgízii. Právě zde obíhá měna zvaná som. Věděli jste, že tato měna byla původně označována za platidlo takzvané Zlaté hordy, případně jejích nástupnických států? Podobným příběhem se mohou pyšnit měnit také tádžické nebo uzbecké, které jsou svým názvem velmi podobné této.

Měna ve Vietnamu

Věděli jste, že ve Vietnamu se platí měnou zvanou dong? Pokud byste zapátrali ve slovníku, zjistíte, že se jedná o překlad pro slovo „měď". Ještě předtím, než se za platilo považovalo toto, zde platil takzvaný indočínský piastr, který byl právě vyrobený z mědi. A dá se tedy říct, že se u měděného platidla zůstalo. I když tedy dnešní platidlo vypadá zase o chlup jinak.

Měna v Izraeli

I Izrael má svou měnu, která má svou historii. Například název dnešní měny používané v tomto státě jako platidlo pochází ze starého jazyka, kde se původně dal přeložit jako jednotka ječmene. Dalo by se říct, že se zde tedy platí komoditami. I když je pravdou, že později takzvaný šekel představoval jednotku stříbra (čili se z ječmene stalo stříbro). Dříve dokonce v podobě stříbrných mincí platily i ve Francii.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová