Jak napsat výpověď a být konečně volný

Máte toho v současném zaměstnání dost? Někdo si nesedne s kolegy, někomu vadí jednotvárná práce, další si uvědomí, že už nechce pracovat v korporátu. Nikdy není pozdě na změnu. Vydejte se za lepší pracovní pozicí nebo se vrhněte do podnikání. Nejdříve vás ale čeká jedna formalita – podání výpovědi. Setrvávat v zaměstnání, které vás nebaví nebo nenaplňuje, je škodlivé pro vaši psychickou pohodu i celý váš život. Možná vám to bude připadat zvláštní, ale změna práce bývá jednou z nejsnadnějších cest, jak se zbavit úzkosti a strachu. Pokud každé ráno vstáváte s odporem a nechutí, že zase musíte do práce, je na čase s tím něco dělat.

Nejdříve si rozmyslete, co bude dál

Zbavit se břemena v podobě nevyhovujícího zaměstnání je sice moc hezké, ale být bez práce si může dovolit málokdo. Rozmyslete se, jestli chcete pracovat sami na sebe, nebo v nějaké jiné firmě. Abyste v další firmě nedopadli jako v té současné, podívejte se na recenze zaměstnavatelů na webu VímVíc.cz. Najdete tam názory současných i bývalých zaměstnanců, z nichž si uděláte dobrou představu o tom, jak to ve firmě chodí.

Pak podejte výpověď

Teď už konkrétně k té výpovědi. Vždy musí být sepsána písemně, takže ji buď donesete osobně, nebo pošlete doporučeně poštou. Pokud nepodáte výpověď dohodou ze strany zaměstnance a dohodnete se na okamžitém ukončení pracovního poměru, lze se vyhnout dvouměsíční výpovědní lhůtě. Ta jinak začíná běžet až od prvního dne následujícího měsíce. Jestliže podáváte výpověď z vlastní vůle, na žádné odstupné nemáte nárok. V případě, kdy nenastupujete do nové práce, se do tří pracovních dnů poté, co vyprší výpovědní lhůta, dojděte zaregistrovat na úřad práce. I kdyby vám podpora v nezaměstnanosti přišla směšná, zajděte si tam kvůli tomu, že za vás stát bude platit sociální a zdravotní pojištění. A na závěr ještě jedna rada. Na webu Hardyn.cz se můžete detailně podívat, jak napsat výpověď, tedy jak má vlastně vypadat onen dokument v písemné podobě.

Publikováno: 31. 12. 2018 / Aktualizováno: 25. 06. 2023

Kategorie: Práce

Autor: Katka Jandlová