Na investiční stříbro se zapomíná. Neoprávněně

Když už se někdo rozhodne investovat do drahých kovů, obvykle zvolí investiční zlato. Jeho cena je vyšší a za posledních několik let se nepodařilo najít žádné místo vhodné pro těžení zlata. Zatímco ve starých dolech se už tenčí množství zlata, poptávka po zlatu stále roste. A to má za následek stabilní růst jeho ceny. I když může v krátkodobém horizontu jeho cena poklesnout, v dlouhodobém horizontu stále roste.

Proč investiční stříbro?

Do investičního stříbra můžete investovat tehdy, když nemáte dostatek peněžní hotovosti na nákup zlata. Je totiž o něco levnější. Zatímco peníze, které si necháte uloženy na spořících účtech, jsou kráceny o hodnotu inflace, u peněz, které vložíte do drahých kovů to neplatí. Investiční stříbro tedy nemusí sloužit jako způsob, jak zbohatnete. Pomůže vám ale uchovat hodnotu vašich peněz, a to i v náročných časech.

V jaké podobě můžu stříbro koupit?

Investiční stříbro má v podstatě tři podoby: investiční mince, slitky nebo cihly. Pro nejmenší investory jsou k dispozici investiční mince, které mohou mít různou hodnotu, protože jsou různě velké a mají i jinou hmotnost. Vydávány mohou být samostatně nebo také v setu. Na mincích můžete najít různé náměty, jako je například filharmonie, javorový list nebo třeba národní znaky.

Stříbrné slitky a cihly

Také slitky a cihly mohou mít různou hmotnost. Zatímco nejlehčí slitky váží i méně než 28 g, ty nejtěžší budou mít hmotnost i nad 500 g. Každý slitek musí mít určité náležitosti, a to je logo vydavatele, hmotnost, ryzost kovu, punc a unikátní výrobní číslo. Stříbrné cihly mohou vážit 250 g, ale klidně také několik kilogramů. Také na cihlách musí být vyraženy určité náležitosti, jako je logo vydavatele, hmotnost, ryzost, pečeť kvality a unikátní výrobní číslo.

Publikováno: 30. 09. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová