Nahlédněte do výroby plastových obalů a tašek

Igelitové tašky, plastové obaly a potravinová fólie patří v současné době k věcem každodenním potřeby, bez nichž se těžko obejdeme. Jsou k dostání v různých velikostech, tvarech, barevných provedeních a potiscích. V následujících řádcích se dozvíte, co obnáší jejich výroba.

Vše začíná u fólie

Chcete-li se věnovat výrobě balicích fólií, budete potřebovat vyfukovací stroje neboli extrudery. Pracují s PE granulátem, z kterého vyfukováním vznikne fólie. Nejpoužívanějším typem je čirá a bílá fólie. Na přání je možné ji nabarvit. Takto vyprodukovaná fólie se následně navine do rolí, čímž je připravena k dalšímu použití. Aby bylo dosaženo co nejlepších mechanických vlastností, pracuje se na neustálém zdokonalování výroby polyethylenových fólií. Z toho důvodu je možné v současnosti pořídit třívrstvou fólii s nízkou hmotností a tloušťkou, která vám díky svým parametrům sníží provozní náklady v oblasti obalových materiálů.

Finální úpravy

Jakmile máme fólii vyrobenu, je dalším krokem potisk, jenž je základem každé reklamní tašky. Jeho dlouhodobou trvanlivost zajišťuje LPDE fólie s ionizační úpravou ve spojení s flexotiskovými stroji ve čtyřbarevné či osmibarevné variantě. LDPE neboli low-density-poylethylene je mnohem odolnější materiál než běžně používaný PVC, navíc je plně recyklovatelný a nezatěžuje životní prostředí. Na závěr se provádí svařování tašek na svařovacích strojích, jež disponují širokou paletou finálních úprav.

Na koho se obrátit

Výše jmenovaný proces výroby se realizuje například ve společnosti VanGillern s. r. o., což je jeden z nejvýznamnějších výrobců plastových obalů v Čechách. Jeho tradice sahá až do 1988. Od této doby pracuje firma VanGillern s. r. o. na neustálém zdokonalování výroby, investuje do nových výrobních technologií. I díky tomu se jí podařilo úspěšně expandovat do střední a západní Evropy.

Publikováno: 31. 01. 2020

Kategorie: Tipy a rady

Autor: Katka Jandlová