Státní podporou ze stavebního spoření si přijdete až na 2 000 Kč ročně

Stavební spoření patří k nejoblíbenějším, nejbezpečnějším a nejvýhodnějším spořicím produktům na současném českém trhu. Jedním z hlavních důvodů je státní podpora ze stavebního spoření. Jedná se o příspěvek ze státní poklady, pro jehož dosažení je potřeba splnit určité podmínky. Zákon o stavebním spoření a státní podpoře říká, že na státní podporu ze stavebního spoření má nárok:
  • občan České republiky,
  • občan státu Evropské Unie s povolením pobytu na území ČR a přiděleným rodným číslem,
  • jakákoliv jiná fyzická osoba s trvalým pobytem na území ČR a přiděleným rodným číslem.

Jak na státní příspěvek dosáhnout?

V první řadě je zapotřebí si u některé ze stavebních spořitelen sjednat stavební spoření. Poté pravidelně (nejčastěji na měsíční bázi, lze však kdykoliv vložit jakoukoliv částku) přispíváte smluvenou sumu. Jednou ročně vám na vašem spořicím účtu kromě úroků stanovených spořitelnou přibude i státní příspěvek. Důležité a jednou z hlavních podmínek státní podpory ze stavebního spoření je, že uložené peníze si můžete vybrat až po 6 letech spoření. Lze to i dříve, v takovém případě vám ale zůstanou pouze vámi vložené peníze, o veškeré úroky a státní příspěvky přijdete. Po uplynutí 6 let můžete částku kdykoliv vybrat (a použít na cokoliv, nejen na bydlení), nebo ve spoření dále pokračovat.

Jak vysoká je státní podpora?

Státní podpora se vypočítává z vašich vkladů, a to ve výši 10 %. Maximální výše státní podpory ze stavebního spoření dosahuje 2 000 Kč ročně. Pro jeho získání je tak potřeba uložit alespoň 20 000 Kč za rok. Pokud máte uzavřeno více smluv  (více stavebních spoření) nebo o tom uvažujete, státní příspěvek vám je vyplácen u každé z nich. Stále ale v součtu nesmí přesáhnout ony 2 000 Kč. Budete-li si tedy měsíčně spořit alespoň 1667 Kč, a je jedno, jestli u jedné spořitelny, nebo si to po 555 Kč rozdělíte například ke třem, na maximální příspěvek dosáhnete. Kdybyste měsíčně vkládali 1 000 Kč u jedné spořitelny, za rok naspoříte 12 000 Kč a dosáhnete tak na státní podporu ve výši 1 200 Kč.

Je potřeba o státní podporu nějak žádat?

Získat státní příspěvek je velmi jednoduché. Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření je vám nabídnutý automaticky. Stačí si jen ověřit, že státní podpora je v dané smlouvě uvedena, a žádné další běhání po úřadech už vás nečeká.

Publikováno: 12. 04. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová