Až 100 tisíc na zelenou střechu? Státní dotace jsou štědré

Současná politika státu je připravena pomáhat programům, které se rozhodly pro implementaci úsporných a ekologických řešení v rámci bydlení. Na zelenou střechu můžete nyní získat až sto tisíc korun.

Dotace nejen na rodinné domy

Již několik let se náš stát snaží podporovat úsporná řešení pro rodinné i bytové domy. Dotace na novostavbu, kdy se řeší trvale úsporná řešení pro celou dobu životnosti budovy, dotace na výměnu oken, a mnoho dalších projektů.

Dotační program je ale možné využít i na vybudování zelené zahrady přímo na střeše vašeho domu. Částka, kterou dostanete, se ale vztahuje i na další nadzemní stavby, které jsou v přímém vlastnictví žadatele. Zelená střecha na garáži nebo hospodářské budově je tak další nápad, jak podpořit ekologii, úsporu energie i ekosystém.

Zelené střechy různého typu

Dotace se přitom uděluje nejen na intenzivní zelené střechy, ale také na extenzivní a poloextenzivní řešení zelené střechy. Na dotaci tak dosáhnou skutečně všichni. Celková částka, kterou můžete získat, se odvíjí od plochy, kterou budete osazovat.

Sto tisíc do rozpočtu

Podle typu zelené střechy se podporuje toto úsporné řešení částkou od sedmi set po tisíc korun na metr čtvereční. Vždy tedy závisí na ploše vegetačního souvrství zelené střechy. Nejvýše můžete za jeden projekt obdržet 100 tisíc korun. Kdo o tuto částku může žádat?

Kdo může žádat o dotaci?

Podobně jako i u dalších dotačních programů jsou to majitelé nemovitostí, kdo je oprávněn žádat o dotaci na zelenou střechu. O dotaci se žádá výhradně přes internet, a to pomocí systému AIS SFŽP ČR. Na stránkách fondu je tlačítko s názvem Podat žádost, přes které se dotace vyřizuje.

Zelená střecha představuje možnost, jak ušetřit náklady za topení. Navíc je to ekologický prvek, díky kterému váš dům zapadne do okolní přírody.

Publikováno: 31. 03. 2022

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová