Operativní leasing: Možnost, jak mít stále nové auto bez starostí

Zdá se vám, že český vozový park výrazně omládl? Skutečně je to tak. Ačkoliv stále patříme mezi „vrakoviště Evropy“, situace se průběžně zlepšuje. Mimo jiné za to může i dostupný operativní leasing, který už dávno není jen pro firmy. Pokud jste se snažili přijít na kloub tomu, kde lidé ve vašem okolí vzali peníze na zbrusu nové automobily, odpověď vás překvapí. Pravděpodobně je mají „pouze“ v pronájmu. Na druhou stranu – proč ne? Operativní leasing sice není pro každého, ale oproti tomu nabízí specifické výhody. Možná se pro tuto formu financování nakonec rozhodnete i vy. Nejdříve si však přečtěte všechny důležité informace.

V čem spočívá rozdíl mezi klasickým a operativním leasingem?

Podstata běžného finančního leasingu je známá snad každému. Financování vozidla spočívá v pravidelné úhradě splátek, přičemž po celou dobu je majitele leasingová společnost. Jakmile dojde k zaplacení poslední splátky, auto přechází do vlastnictví osoby, která ho tímto způsobem splácela. V případě operačního leasingu je tomu jinak. Po uhrazení poslední splátky zaniká smlouva a automobil zůstává ve vlastnictví leasingové společnosti. Cílem není doplatit celou částku, ale automobil si pouze na určitou dobu pronajmout.

Jaké má operativní leasing výhody?

Na začátku je určena pevná částka, kterou budete hradit po celou dobu trvání smlouvy. Pokud byste srovnali výši splátky totožného vozu financovaného klasickým a operativním leasingem, na první pohled by vás zaujal výrazný rozdíl. Ve splátkách operativního leasingu není zahrnuta celková pořizovací hodnota vozu – hradí se pouze rozdíl mezi pořizovací cenou a zůstatkovou hodnotou. Velkou výhodou je fakt, že leasingovky nepožadují po klientech akontaci. Nový automobil si díky tomu způsobem může užívat každý. Podnikatelé si ho samozřejmě mohou dát do nákladů. Na první pohled se může splácení vozu, který se nikdy nestane vašim majetkem (pokud se s leasingovou společností nedohodnete na pozdějším odkupu), jako krajně nevýhodné, ale opak je pravdou – za prvé nezaplatíte celou pořizovací cenu vozu, ale pouze poměrnou část odpovídající době pronájmu. Zároveň vám odpadnou veškeré starosti související s následným prodejem. A během samotného pronájmu nebudete muset téměř nic řešit – automobil je majetkem leasingové společnosti, a ta se stará o veškerou administrativu, přezouvání pneumatik apod. Měsíční splátka zahrnuje povinné ručení i havarijní pojištění, jakožto i částku potřebnou k pokrytí dalších záležitostí, které jsou úzce spjaty s provozem vozu. Resumé? Operativní leasing je ideální řešení pro každého, kdo chce mít k dispozici moderní, bezpečný a reprezentativní vůz bez dalších starostí. Bohatou nabídku nejlepších leasingů napříč celým trhem najdete na Driveto.cz.

Publikováno: 07. 03. 2019

Kategorie: Finance

Autor: Katka Jandlová